Aliance firem oboru energeticky úsporného stavebnictví Šance pro budovy představila na výroční tiskové konferenci vývoj trhu za rok 2018, které ukazují, že Česko zůstává ve střední a východní Evropě v tomto odvětví ekonomiky lídrem.
„Energeticky úsporné stavebnictví nadále mírně roste. Přispívá k tomu i stabilita podpůrných programů ze strany státu. Aby byl pozitivní trend zachován, potřebujeme k tomu pevný rámec financování i po roce 2020,“ říká ředitel Šance pro budovy Petr Holub.
Daří se certifikaci administrativních budov, která prokazuje ekologičnost a úspornost stavby. „Novým přírůstkem mezi environmentálně certifikované budovy je například projekt Visionary v pražských Holešovicích, který obdržel nejvyšší stupeň LEED a zároveň novou certifikaci WELL na úrovni Gold,“ vysvětluje Petr Holub.
Kladný trend lze vysledovat i u výstavby energeticky pasivních domů. Ty tvoří 6 % novostaveb všech rodinných domů. Státní fond životního prostředí v roce 2018 evidoval 550 žádostí o dotaci z programu Nová Zelená úsporám, mimo to Šance pro budovy odhaduje, že alespoň 350 se postavilo bez podpory. „V minulém roce se začala také připravovat výstavba pasivních základních a mateřských škol, nemocnice, obecních úřadů, domů dětí a mládeže,“ říká Petr Holub.
Stabilně silnou pozici mají i výrobci pěnového polystyrenu. Spotřeba tohoto izolačního materiálu meziročně stoupla o 1,5 % na 61 tisíc tun. Na výsledku se podílel především dynamický růst českého stavebnictví. Použití minerální vlny podle odhadů rostlo ještě rychleji, byť z důvodů ochrany hospodářské soutěže nejsou přesné údaje k dispozici.
Projekty energetických služeb se zárukou (EPC) ročně už spoří zejména veřejným institucím 389 miliónů korun, což je nárůst o 20 % oproti předchozímu roku.
tisková zpráva
Nejnovější komentáře