Průmysl a obchod

Řemeslníci budou mít nouzi o zákazníky. Poptávka po nich meziročně klesla o čtvrtinu

Zájem o řemeslné práce se v prvním čtvrtletí letošního roku oproti loňsku snížil téměř o čtvrtinu. Největší propad poptávek přitom pocítili tesaři a podlaháři. Zájem lidí o jejich služby se snížil až o polovinu. Ještě výraznější pokles poptávky pak můžou řemeslníci očekávat v příštím roce. Důvodem je hlavně zdražení stavebních materiálů a energií v kombinaci s růstem úrokových sazeb. Vyplývá to z aktuálních dat portálu NejŘemeslníci.cz, největšího poptávkového serveru
a zprostředkovatele řemeslníků.

Za poslední rok klesla poptávka nejvíce po podlahářích (47 %), tesařích (46 %) a truhlářích (37 %). V závěsu je potom pomoc s fasádami (36 %), zemní práce (34 %), zednické práce (32 %) a střechy (31 %). „Narozdíl od krize z let 2008–2012 ovlivňuje současnou situaci mnohem více faktorů. Lidé jsou dnes prakticky ve dvojích kleštích. Jednak se na trhu dramaticky zvyšují ceny stavebních materiálů, zároveň se snižuje procento lidí, kteří splňují podmínky pro získání financování svých projektů,“ komentuje výsledky Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz

Jednou z příčin současné situace je růst úrokových sazeb hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření. Průměrná sazba hypoték dosáhla podle dat hypomonitoru České bankovní asociace letos v březnu 4,15 % a v dubnu potom 4,4 %. Lidé tak v případě průměrné hypotéky ve výši 3,2 milionu korun zaplatí při 25leté fixaci 17,5 tisíce namísto 13,5 tisíce, které by zaplatili v případě 2% úroku. Vzhledem k dubnovému zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů ze strany České národní banky je přitom možné, že řada lidí nově na hypotéku ani nedosáhne, což poptávku po řemeslných pracích dále sníží.

Za nižším počtem poptávek pak stojí i výrazné zdražení stavebních materiálů. Jejich ceny vzrostly za jediný rok v řádech desítek až stovek procent. Například cena tepelných izolací se od začátku roku 2021 v průměru zvýšila více než dvojnásobně, za výrobky z cihel pak dnes lidé zaplatí o 80 % více. Řemeslníci jsou proto nuceni zvedat ceny a spolu se zákazníky přehodnotit celou zakázku od použitých materiálů až po načasování jednotlivých prací. „Na některých zakázkách jsme zvolili jiný materiál, jiné jsme pak rozdělili do etap, aby zákazníci mohli vhodně regulovat veškeré výdaje. Více jsme pak s klienty řešili i trvanlivost materiálů, protože v některých případech se vyplatí raději investovat do dražších a dlouhodobějších řešení,“ uvádí z praxe Jaroslav Draxal, podlahář registrovaný na portálu NejŘemeslníci.cz.

Vedle zdražení vstupních zdrojů pak s celou situací na trhu zamávalo i zdražování energií. Jak dokládá Tomáš Rosák, šéf Skupiny Saint-Gobain pro Českou republiku a východní Evropu: „Aktuálně pociťujeme zvýšení nákladů na energie třikrát, někde až čtyřikrát, proto se v rámci výroby snažíme rychle zavádět řešení v podobě alternativních zdrojů energie.“

Příští rok bude ještě hůř

Největší propad zájmu ze strany drobných zákazníků však řemeslnické firmy pocítí dle Ekrta ve druhé polovině letošního roku a především v roce 2023. „Řemeslníci dnes těží z převisu poptávek z předchozích dvou let, kdy lidé nejrůznější práce odkládali kvůli pandemii COVID-19 a zakázky pak domlouvali i na rok dopředu. Tato odložená poptávka se však již vyčerpává,“ uvádí Ekrt.

Dle něj by se proto řemeslníci měli připravit na to, že o své zakázky budou muset víc bojovat.

Zdroj: Data společnosti NejŘemeslníci.cz

Tisková zpráva

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*