Hlavní město chystá čtvrtou vlnu celoměstsky významných změn územního plánu. Důvodem je obava z toho, že nový územní plán nebude schválen tak rychle, jak se dříve předpokládalo.
Podle ředitelky magistrátního odboru územního plánu Jitky Cvetlerové se z jednotlivých městských částí sešly asi dvě stovky podnětů na tyto změny územního plánu. Vedení hlavního města z nich chce vybrat zhruba 40 nejdůležitějších. Cvetlerová to novinářům řekla při dnešním projednávání předchozího balíku změn.
Nový územní plán podle současného vedení města nebude hotov dříve než v roce 2014, minulé vedení ho přitom slibovalo o několik let dříve. Náměstek primátora Josef Nosek (ODS) proto oslovil starosty všech 57 městských částí, aby shromáždili své podněty, které chtějí řešit ještě před schválením nového územního plánu. Konečný termín vypršel tento týden.
Cvetlerová novinářům řekla, že jednotlivé návrhy dosud nepročetla, proto neví, o co jednotlivé radnice žádají. „Předpokládám, že tam budou komunikace, křižovatky, kanalizace, sportoviště a podobně. Nemělo by se to zvrtnout na podněty jednotlivých investorů," poznamenala Cvetlerová.
Hlavní město dnes s veřejností projednávalo 38 celoměstsky významných změn územního plánu z první a druhé vlny. Ještě dnes ke změnám mohou lidé podat připomínky, které budou vyhodnoceny. Definitivně by změny mohlo na podzim schválit pražské zastupitelstvo.
Z těchto prvních dvou balíků ale ještě nejsou tak daleko v projednávání tři záměry, které se týkají přestavby tří pražských nádraží – Masarykova, smíchovského a žižkovského nákladového. „Nyní děláme společné jednání s městskými částmi a dotčenými orgány a chodí nám připomínky," uvedla Cvetlerová. U žižkovského nádraží se navíc bude čekat na rozhodnutí ministerstva kultury ohledně možného prohlášení nádražní budovy památkou.
„Pak máme ještě asi čtyři nebo pět změn, které pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj," poznamenala Cvetlerová. Mezi těmito změnami je například záměr výstavby paralelní dráhy na ruzyňském letišti, u kterého podle Cvetlerové není dosud dokončené posuzování vlivu na životní prostředí (strategická EIA). Podle mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jany Jabůrkové se tyto změny týkají také trasy Pražského okruhu v úsecích Suchdol–Březiněves a Běchovice–dálnice D1.
„Ministerstvo pro místní rozvoj v případech některých návrhů na změnu územního plánu hlavního města skutečně požaduje, aby před provedením těchto změn byly stanoveny základní požadavky na uspořádání území v takzvaných Zásadách územního rozvoje hlavního města Prahy," uvedla Jabůrková. Uvedené zásady jsou v podstatě územním plánem kraje a jejich část, která se týkala zmíněných dopravních staveb, ale před časem zrušil Nejvyšší správní soud. Praha by tedy zřejmě nejdřív měla znovu projednat tyto zásady a pak teprve schvalovat změnu územního plánu.
Pražský magistrát také nyní rozpracovává zadání třetího balíku celoměstsky významných změn, je v něm například záměr prodloužit zahloubení magistrály u Národního muzea až k Nuselskému mostu, vybudování lanovky na Dívčí hrady nebo nové využití ostrova Štvanice. Zvlášť se navíc projednává záměr výstavby nového sídla zdravotnické záchranné služby v Troji.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře