Průmysl a obchod

OHL ŽS vydá nové akcie, chce díky tomu zvýšit základní kapitál

Valná hromada brněnské stavební společnosti OHL ŽS schválila zvýšení základního kapitálu o dalších až 188 miliónů korun oproti současným 486 miliónům. Celkem bude emitováno až 188 115 akcií v nominální hodnotě 1000 korun, nejméně však 181 610 těchto akcií. Valná hromada firmy, která byla loni v rekordní půlmiliardové ztrátě, také schválila zápůjčku 800 miliónů Kč od mateřské OHL Central Europe. ČTK to bez bližších podrobností sdělila mluvčí společnosti Jana Matulajová.

Na jednu dosavadní akcii o hodnotě 1000 Kč připadne podíl 0,3867 na jedné nové akcii. Nové akcie budou k úpisu nabídnuty pouze současným akcionářům, což platí do 6. března 2017. Akcie, které nebudou upsány s využitím přednostního práva, budou všechny nabídnuty společnosti OHL Central Europe, která je dosavadním hlavním akcionářem. Na tom, že španělský kapitál bude dál držet většinu v brněnské společnosti se tak zřejmě nic nezmění. Mluvčí společnosti dnes důvody schválených kroků nekomentovala.

OHL ŽS zatím nezveřejnila letošní plánovaný výsledek, není tedy jasné, zda se ze ztráty vymanila. Loni byla brněnská společnost i přes rostoucí tržby v rekordní ztrátě 585,3 milionu korun. Podle vedení firmy ztráta souvisí ještě s krizí ve stavebnictví. Firma utlumuje aktivity v zahraničí, třeba v Rusku. Na úhradu dosud nejvyšší ztráty firma použije nerozdělený zisk z minulých let.

OHL ŽS patří k pěti největším tuzemským stavebním firmám. V období krize v českém stavebnictví se snažila prosadit více na zahraničních trzích. Zakázky má ve střední Evropě a na Balkáně, ambiciózní projekt měla dělat i v Rusku za Uralem. Investice na stavbu železnice se nakonec neuskutečnila.

Loni tržby společnosti i přes rostoucí ztrátu vzrostly o dvě miliardy na 12,5 miliardy korun a blíží se vrcholu z roku 2009. Zhruba polovinu výnosů firma realizovala na železnici, z toho čtyři miliardy v České republice a zbytek v zahraničí. K významným zakázkám patřila modernizace železničních tratí, například úsek mezi Blažovicemi a Nesovicemi na jihu Moravy nebo Tábor-Sudoměřice v jižních Čechách.

Firma loni působila v 15 zemích, ukončila aktivity v Rusku a minimalizovala projekty v Turecku, Ázerbájdžánu, Srbsku, Bulharsku a Černé Hoře. Ztrátovou zakázku měla také v Maďarsku, kde musela zaplatit vysoké penále, jeho část nyní vymáhá po subdodavatelích i soudní cestou.

Na negativní výsledek OHL ŽS letos reagovala výměnou generálního ředitele. Michala Štefla, který firmu vedl 22 let, nahradil Petr Brzezina. Většinový balík v brněnské firmě drží španělská OHL.

zpráva ČTK

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*