Průmysl a obchod

H-System, Svatopluk a „spravedlnost“

Lidem bydlícím v osmi domech v Horoměřicích běží měsíční lhůta, do které mají domy vyklidit. Nařídil jim to v pondělí Nejvyšší soud, který vyhověl dovolání konkurzního správce. Lidé se odstěhovat odmítají. Na jiné bydlení nemají peníze. Jde o 56 rodin. Podle nejvyššího soudu jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů absolutně neplatné.

Členové družstva Svatopluk věděli už při projednávání trestní kauzy H-Systemu, že bydlí v majetku z konkurzní podstaty. ČTK to řekl soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka, který majoritního akcionáře H-Systemu Petra Smetku poslal za podvod na 12 let do vězení. Uvedl, že lidí, kteří musí podle rozhodnutí Nejvyššího soudu opustit své domovy v Horoměřicích, je mu líto, ale že si to z hlediska práva zavinili sami.

„Od nás věděli, že se to může stát. Tak ať dneska nedělají překvapené,“ podotkl soudce. Nynější stav je podle něj logickým vyústěním situace z let 1998 a 1999, na které se podepsal právě Smetka.

Kydalka se trestní kauzou zkrachovalého H-Systemu zabýval od chvíle, kdy dorazila k soudu, tedy od srpna 2001. V roce 2004 uznal vinným Smetku a společně s ním odsoudil k podmíněným trestům i dva představitele družstva Svatopluk – Ivana Krále a Pavla Středu, a to pro poškozování věřitele. V rozsudku z roku 2004, který má několik stovek stran, je podle Kydalky velmi podrobně popsán celý stav kauzy. Soudce zdůraznil, že všichni poškození verdikt obdrželi a měli možnost si jej přečíst.

„Samotné družstvo spoluzakládal odsouzený Smetka. Již ve zmíněném rozsudku jsme zmínili, že je možné, že pokud budou chtít bydlet v majetku z konkurzní podstaty, budou muset bydlení znovu uhradit. Někteří i potřetí,“ podotkl Kydalka, který se k věci obsáhle vyjádřil i na svém facebookovém profilu.

„Samozřejmě, někdo to považuje za nespravedlivé rozhodnutí, ale tak tomu v podstatě není. Již v roce 2008 rozhodl občanskoprávní soud o tom, že pozemky i stavby na nich patří úpadci, tedy společnosti H-System. SBD Svatopluk nemělo od tohoto rozhodnutí žádné oprávnění s nemovitostmi dále nakládat,“ napsal Kydalka k aktuálnímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, který dal členům družstva Svatopluk měsíční lhůtu na vystěhování z nemovitostí, jež si dostavěli svépomocí.

Podle soudce je rozhodnutí Nejvyššího soudu „trošku překvapující“ v tom ohledu, že pražský městský soud i pražský vrchní soud předtím ve sporu Svatopluku a správce konkurzní podstaty H-Systemu řekly něco úplně jiného – tedy přiklonily se na stranu družstva. „Ale u civilu (civilní proces) to takto asi jde,“ podotkl trestní soudce.

Kydalka se vyjádřil i ke kritice ze strany prezidenta Miloše Zemana, podle nějž aktuální rozsudek vyvolává vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. „Pokud pan prezident má pochybnosti o kvalitě soudů, já osobně mám pochybnosti o tom, zda si pan prezident pamatuje, jaká byla úloha v H-Systemu jeho nejbližších spolupracovníků,“ uvedl na sociální síti. Doplnil, že Zemanův přítel Miroslav Šlouf „po celý rok 1996 docházel do H-Systemu a měsíc co měsíc odnášel 24 000 korun“.

Bývalá právní zástupkyně části poškozených klientů H-Systemu Hana Marvanová v úterý na twitteru označila reakci Zemana za „neskutečnou“, dělá podle ní, jako kdyby s kauzou neměl nic společného. „Ale část peněz vylákaných podvodem od klientů končila v pokladně ČSSD v době, kdy byl předsedou. Spojkou mezi ČSSD a Smetkou z H-Systému byl poradce premiéra Zemana Miroslav Šlouf,“ uvedla.

Klienti H-Systemu si mohli domy před časem odkoupit za 140 miliónů
Družstvo Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů zkrachovalého H-Systemu žijících v Horoměřicích u Prahy, si mohlo před časem domy i s pozemky odkoupit za 140 miliónů korun. Znalecký posudek před lety ocenil osm domů včetně velkých pozemků na 230 miliónů korun, z toho hodnota dostavby činila 90 miliónů korun. ČTK to řekl konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport. Družstvo ale podle něj nabídlo 20 miliónů, tedy sedminu, což věřitelský výbor tehdy jednohlasně odmítl akceptovat. O dnešních cenách odmítl správce spekulovat. V průměru by tak na jednu z 56 rodin, o kterých se hovoří, připadalo doplatit 2,5 miliónu Kč.

„Pokud by akceptovali, tak to mělo proběhnout tím způsobem, že by zaplatili celkovou cenu domu a souběžně s tím já bych vyplatil z konkurzní podstaty to zhodnocení,“ uvedl Monsport. Stejný návrh učinil i jiným klientům H-Systemu ve Velkých Přílepech. „Ti na to přistoupili, proběhlo to bez jakýchkoli problémů,“ dodal.

Předseda senátu Nejvyššího soudu Zdeněk Krčmář na úterní tiskové konferenci zmínil, že konkurzní správce na nájemném z užívání domů nevydělal ani korunu. „Nájemní smlouvy jsou sepsány tak, že to platí nájemníci ve prospěch bytového družstva, tedy někoho, kdo ty domy zadržuje a nemá k nim nájemní právo,“ uvedl Krčmář. Podle informací Hospodářských novin bude Monsport po klientech požadovat i uhrazení nájmu za poslední tři roky.

Do dění kolem H-Systemu vstoupil i premiér Andrej Babiš, který má být zprostředkovatelem jednání mezi družstvem a konkurzním správcem. Monsport iniciativu uvítal. Jednání by podle něj měla pokračovat. Nechtěl odhadovat, zda se podaří dospět ke shodě. „Podstatné slovo bude mít věřitelský výbor a soud,“ dodal.

Pokud si chcete přečíst, jak se celá kauza vyvíjela, najdete to např. zde.

zprávy ČTK, wd

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*