Od loňského podzimu se zvýšily ceny zdiva od 12 do 20 procent podle druhu. Cena cihel jako nejpoužívanějšího materiálu narostla nejvíce. Dochází i k výraznému zdražování realizovaných staveb. Stavebnictví v současné době rovněž významně ovlivňuje růst cen stavebních materiálů i pracovní síly a nákladů na práci. Meziročně vzrostly tyto náklady v průměru o 14 procent. V reakci na tento vývoj budou zvyšovat ceny realizací také stavební společnosti. V roce 2019 v průměru jejich ceny vzrostou o 6,5 procenta a zdražování bude pokračovat i v roce 2020, a to o 4,7 procenta. Růst cen ale zákazníky neodrazuje. Alespoň to vyplývá z názorů členů Cihlářského svazu Čech a Moravy (CSČM), když se jich zeptáte, jestli nevnímají tlak na kvalitu a cenu jako důsledek konjunktury a vývoje nabídky a poptávky, když převažuje poptávka?
„Nevnímám to takto. Naopak, zákazníci chtějí stále vyšší kvalitu a výroby i služby s co nevyšší přidanou hodnotou. Spíš je tlak na rychlost a bezstarostnost řešení, a to vše ve kvalitě I. Z tohoto důvodu kvalitu posouváme výše, protože je to rostoucí požadavek zákazníků,“ myslí si Roman Busta, obchodní ředitel Wienerberger, s. r. o.
Ing. Petr Stejskal, obchodní a marketingový ředitel HELUZ, říká: „Bez ohledu na konjunkturu udržuje společnost HELUZ kvalitu výrobků na stejně vysoké úrovni. V této otázce jsme nekompromisní, protože poškození pověsti v této oblasti znamená otřesení postavení na trhu na dlouhou dobu. Zaznamenali jsme však, že – někdy pod tlakem penále za zpoždění stavby, někdy z cenové spekulace stavební firmy – docházelo ke kombinaci cihelných prvků od více výrobců nebo z více zemí na jedné stavbě a to se samozřejmě jako nesystémové řešení nekompatibilních prvků mohlo projevit ve snížení kvality stavebního díla.“
O snížení kvality rozhodně neuvažují ani v Cihelně Štěrboholy: „Nejsme ti, kteří reagují na danou situaci tím, že bychom snižovali kvalitu na úkor kvantity, ale vnímáme, že někteří obchodníci preferují nákup výrobků, na kterých mohou realizovat nejvyšší marži i na úkor nižších kvalitativních parametrů,“ říká Ing. Jan Fiala, obchodní ředitel této cihelny, a dodává: „Na trhu jsou stále tlaky na cenu materiálů, ale vnímáme, hlavně u individuální výstavby, posun ke kvalitativním parametrům a k užitné hodnotě celé stavby, Což je výborné. Směr je pozitivní.“
Že ceny cihel na trhu ještě nedosáhly svého maxima a zákazníci se začínají více orientovat na vyšší přidané hodnoty výrobku, se domnívá Ing. Petr Stejskal, obchodní a marketingový ředitel HELUZ: „Pro investora je rozhodující celková cena stavebního díla a v ní nehraje materiál pro hrubou stavbu zdaleka tak velikou roli, jak by si laik mohl myslet. Většinou se pohybuje u cihlové stavby mezi 10 a 15 % celkových nákladů. Takže i vyšší ceny cihel neovlivní rozhodování investora, zda stavěn nebo nikoliv. Navíc lze jen těžko očekávat významný pokles jejich cen, které se teprve v minulém roce dostaly na úroveň let 2007 a zdaleka tak neodrážejí nárůsty cen práce, energií a emisních povolenek. Nejvíce stavby zdražuje cena práce, její nedostatek a kvalita. Prodej kvalitních materiálů se zvyšuje, roste podíl širších a kvalitnějších cihel pro jednovrstvé zdění. Hnacím momentem tohoto trendu je rostoucí počet budov s nízkými nároky na vytápění a chlazení. Tímto směrem bude působit i zpřísnění legislativy zvyšující nároky na energetickou spotřebu staveb připravované pro rok 2020.“
tisková zpráva Cihlářského svazu Čech a Moravy
Nejnovější komentáře