Průmysl a obchod

CEEC Research: Kvartální analýza českého stavebnictví Q3/2017

V roce 2017 předpovídají ředitelé stavebních společností růst sektoru o 4,6 procenta, což oproti předchozím predikcím představuje významné posílení. V příštím roce by pak měl růst pokračovat o další 3,8 procenta. Tržby by přitom měly růst ještě o něco rychleji, a to o 5 procent. Vytížení kapacit jednotlivých společností se aktuálně pohybuje až na hraniční úrovni 95 procent. Kvůli nedostatku pracovníků jsou přitom firmy nuceny odmítat přes desetinu objemu zakázek, přičemž nejvíce chybí pracovníci na pozicích dělníků a stavbyvedoucích.

CEEC Research: Kvartální analýza českého stavebnictví Q3/2017Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se Skupinou Saint-Gobain.

Výkon stavebního sektoru poroste v tomto i příštím roce rychleji, než předpokládali ředitelé stavebních firem v minulém čtvrtletí. Stavební produkce by měla letos podle stavebních firem zaznamenat téměř dvojnásobné navýšení predikcí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2017 (2,7 procenta). Na tomto vývoji se přitom shoduje drtivá většina (87 procent) ředitelů stavebních společností. „Na tento růst má vliv zejména další výrazný růst objemu veřejných stavebních zakázek. Celkově objem zadaných veřejných stavebních zakázek totiž vzrostl za prvních devět měsíců tohoto roku dokonce až o 95,1 % na úroveň 115,6 miliard korun,“ vysvětluje Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Optimističtější jsou ve výhledu na tento rok firmy zabývající se pozemním stavitelstvím (růst 5,4 procenta) a malé a střední společnosti (růst 4,9 procenta), o poznání opatrnější jsou naopak společnosti zaměřené na inženýrské stavby (růst 3,3 procenta). V roce 2018 by měl meziroční růst sektoru zpomalit na 3,8 procenta, přičemž více by se mělo v dlouhodobém horizontu dařit velkým společnostem (růst 4,2 procenta).

Ještě o něco rychleji porostou tržby stavebních firem, které by měly v letošním roce v průměru navýšit o 5,0 procenta. Také v oblasti tržeb predikuje vyšší růst pozemní sektor (6,5 procenta) a velké stavební společnosti (5,7 procenta). Daleko pesimističtější jsou ve svých předpovědích firmy zaměřené na inženýrské stavby, které očekávají růst svých tržeb na úrovni 2,7 procenta. Růst tržeb bude pokračovat i v roce 2018, kdy by se měly v průměru zvýšit o dalších 4,2 procenta.

Stavební společnosti měly v době prováděného výzkumu, tedy v srpnu a září 2017, nasmlouvané zakázky v průměru na více než půl roku (7,5 měsíce) dopředu, přičemž velké firmy mají zajištěné zakázky o více než měsíc déle (8,6 měsíce). Vytížení kapacit jednotlivých společností se aktuálně pohybuje na úrovni 95 procent a firmy tak pracují na hranici únosnosti s minimální rezervou. Firmy zaměřené na pozemní stavitelství dokonce avizují aktuální vytížení na úrovni 97 procent.

Kvůli nedostatku pracovníků jsou přitom ředitelé stavebních společností nuceni odmítat v průměru 14,3 procenta objemu zakázek. Nejvíce se s tímto problémem potýkají malé a střední firmy, které musely odmítnout téměř pětinu (17,9 procenta) objemu zakázek. Některé společnosti v důsledku nedostatku pracovníků dokonce nepodávají nabídky na poptávku, kterou by ještě před rokem rády získaly, případně jsou nuceny posouvat termíny dokončení realizace stavby.

Společnosti, které za této situace plánují navýšení svých kapacit, by v průměru rozšířily stavy zaměstnanců o pětinu (18,7 procenta). Nejčastěji chybí stavebním firmám především dělníci (85 procent), následně také stavbyvedoucí (57 procent) a mistři (47 procent). Zájem o nové administrativní pracovníky projevuje přibližně pouze desetina (9 procent) stavebních firem. Výrazně odlišná je v tomto ohledu situace u velkých společností, kterým nejvíce chybí stavbyvedoucí (88 procent). Při dostatečném počtu pracovníků by se podle ředitelů urychlila realizace staveb v průměru o 16,1 procenta.

Kvartální analýza českého stavebnictví Q3/2017 je publikována zde.

tisková zpráva, wd