Projekty

Vojenské lesy obnoví na Šumavě za 88 miliónů Želnavský smyk

Vojenské lesy a statky ČR obnoví takzvaný Želnavský smyk, technickou památku, která historicky spojovala Schwarzenberský plavební kanál s Vltavou. Je součástí vodní cesty, kterou se šumavské dříví plavilo až do Prahy. Půjde o investici za téměř 88 milionů Kč, velkou část nákladů pokryje dotace z programu Interreg V-A.

Práce začnou před koncem letošního roku, skončit by mohly na jaře 2021. Jde o dosud největší investiční akci Vojenských lesů. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí Vojenských lesů Jan Sotona.

Jde o dosud nepřístupnou část Schwarzenberského kanálu, více než tři a půl kilometru dlouhý úsek. Oprava je součástí česko-rakouského projektu, jehož cílem je zachovat a zlepšit stav plavebního kanálu a rašeliniště Bavorské nivy v Rakousku. Chystá se i obnova další části Schwarzenberského plavebního kanálu od bývalé osady Růžový vrch až po státní hranici.

Želnavský smyk, nazývaný také Novopecký smyk, je historické vodní dílo vybudované společně se Schwarzenberským kanálem. Z něj se odděluje na hranici Národního parku Šumava v místě zvaném Klápa a odvádí vody do Vltavy u dnešní Nové Pece. Tři a půl kilometru dlouhá vodní cesta má podle Sotony dlouhé přímé úseky a mírné zatáčky, aby po ní bylo možné plavit celé kmeny stromů. Tvořila jej technologie nasucho skládaných kamenných desek.

„Oprava a obnova navazuje na nedávno dokončenou rekonstrukci Schwarzenberského plavebního kanálu. Želnavský smyk je součástí soustavy plavebních kanálů, které byly prohlášeny národní kulturní památkou, je připomínkou naší lesnické historie, kterou chceme do šumavské krajiny vrátit. V lesnickém hospodaření jej již nevyužijeme, přesto se těším, až po dokončení opravy touto historickou cestou v rámci slavnostního otevření nějaké dřevo splavíme,“ uvedl ředitel Vojenských lesů Josef Vojáček.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s devadesátiletou historií. Na Šumavě spravují Vojenský újezd Boletice i přírodní lokalitu mezi Novou Pecí a Lipnem, přiléhající k Národnímu parku Šumava.

Více o Schwarzenberském kanálu a Želnavském smyku najdete např. zde.

zpráva ČTK, wd

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*