Projekty

V nemocnici Motol se po opravách a dostavbě otevře dětský pavilon

Ve fakultní nemocnici v pražském Motole se 13. června slavnostně otevře opravený a dostavěný dětský pavilon. Práce trvaly tři roky a vyžádaly si 3,15 miliardy korun. Vznikl komplex moderních operačních sálů i nový heliport na střeše.
„Úroveň je teď srovnatelná s jakoukoliv nemocnicí v západní Evropě či v Americe," řekl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. Podle něj je motolský dětský pavilon jednou ze dvou největších nemocnic pro děti na světě.
Dětská nemocnice v Motole se stavěla od roku 1964 do roku 1977. Podle Ludvíka byla v posledních letech v havarijním stavu. Časté byly havárie stoupaček a topení, okna netěsnila, propadaly se podlahy. Na balkony se nesmělo vstupovat. „Dnes už můžeme přiznat, že statika budovy byla za hranou bezpečnosti," uvedl ředitel.
Rekonstrukce v nemocnici se odehrála v několika etapách. První zahrnovala v roce 2005 opravy energocentra a stála kolem 400 miliónů korun. Druhá za miliardu začala v roce 2007 a zaměřila se na křídlo C. Poslední část za 3,15 miliardy se spustila o rok později. Týkala se operačních sálů, křídla lůžkového oddělení a technických částí. Ředitel zdůraznil, že se rekonstrukce prováděla za provozu. Tvrdí, že proti původním plánům z roku 2003 se cena nezvedla. Většinu peněz poskytl stát, část sumy dala nemocnice.
Podle ředitele vznikl komplex moderních operačních sálů. Na střeše dětského traumacentra je nyní také heliport. „Do 50 vteřin je dítě z vrtulníku na sále. U dospělého to trvá čtyři minuty, protože je pak nutné ho přepravit na sál do jiné budovy," uvedl Ludvík. Dosud podle něj helikoptéra s pacientem přistávala na Vypichu, odtud zraněného do nemocnice převážela sanita.
Dětští pacienti budou díky rekonstrukci na pokojích maximálně po dvou. Samozřejmostí jsou lůžka pro rodiče. I při snížení počtu postelí pro nemocné stačí kapacita podle ředitele pro všechny okolní regiony. „Snažili jsme se tu vybudovat něco, co nepůsobí jako nemocnice. Chceme tu děti nejen zachránit, ale chceme také, aby si odtud neodnesly negativní vzpomínky," uvedl Ludvík.
Zvýšit by se měla i bezpečnost. Do operačních sálů a jiných podobných pracovišť se dostanou jen vybraní lidé. Při vstupu je sleduje kamera, pracovník musí použít svou elektronickou kartu a navíc jeho tvář snímá i čtečka obličeje. Pacienti by měli zas dostávat čipové pásky se svými údaji. Vyloučit by se tak prý měla záměna diagnózy. Materiál či prádlo budou rozvážet roboti. Odpad pak zdravotníci hodí do otvoru ve zdi, potrubím doputuje přímo do spalovny.
Na úplné dokončení pavilonu je podle Ludvíka potřeba ještě asi 650 miliónů korun. Kvůli úsporám v rozpočtu zatím není jasné, kdy by se areál mohl dobudovat. „Kdyby se letos začalo stavět, tak by mohlo být hotovo v roce 2012," míní provozně-technický náměstek Pavel Budinský.
zpráva ČTK

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*