Na karlovarském Horním nádraží skončila rozsáhlá modernizace, která zahrnovala stavbu nové nádražní budovy a rekonstrukci kolejiště a nástupišť. Celkové náklady byly téměř 720 miliónů korun, řekl při slavnostním ukončení stavby generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda.
„Jedná se o téměř 720 miliónů korun, přičemž více než tři čtvrtiny se vážou na dotační tituly, takže národní podíl je téměř čtvrtinový. A stavba ukáže svým provozem, zda-li je vše v pořádku podle projektové dokumentace,“ uvedl Svoboda.
Cestujícím slouží už od roku 2017 nová výpravní budova, k níž přibyly nástupiště, nový podchod a výtahy. Úpraveny byly také železniční svršek a spodek, trakční vedení i zabezpečovací zařízení.
„Horní nádraží bylo dlouhá léta strašákem krajského města i kraje. Velmi mě proto těší, že má nyní novou důstojnou podobu, a věřím, že naši občané a turisté budou díky tomu více cestovat regionem i za krásami našeho kraje,“ řekla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
Stavba staniční části začala hned po dokončení první části projektu, tedy výstavbě nové výpravní budovy, do jejíchž prostor se postupně přemístila veškerá technologie a ovládání nového zabezpečovacího a sdělovacího zařízení. V návaznosti na modernizaci stanice město Karlovy Vary nechalo postavit novou lávku k sídlišti Růžový vrch a v současné době pracuje ještě na úpravách prostor před nádražím.
Kromě stavby nových prvků nádraží se po dohodě SŽDC, města i kraje podařilo zachránit i část litinového zastřešení bývalého nádraží. Repasovaná konstrukce, původně z konce 19. století, je nyní umístěna nad třetí koleji. Jde o ocelolitinovou konstrukci z produkce strojíren a Železáren Samuela Bondyho v Praze, která byla na nástupiště osazena roku 1891. V Karlových Varech je to jedna z mála posledních ocelolitinových halových staveb. Přečkala veškeré válečné události i poválečné opravy, kdy byla zkrácena na polovinu.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře