Projekty

SŽDC rekonstruuje trať Klatovy–Železná Ruda za 930 miliónů korun

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) rekonstruuje 49 kilometrů dlouhou trať Klatovy–Železná Ruda. Nové koleje, nástupiště či zabezpečovací a sdělovací zařízení na trase vyjdou na 930 miliónů korun bez DPH. Při slavnostním zahájení rekonstrukce to ČTK řekl generální ředitel SŽDC Pavel Surý.

Polovinu nákladů spolknou úpravy stanic, druhou zabezpečovací zařízení.

„Trať z Klatov do Železné Rudy je součástí důležité spojnice z Plzně na Šumavu,“ uvedl Surý. Podle mluvčího SŽDC Pavla Tesaře je hodně využívaná pro dojíždění do práce, v zimě a v létě turisty.

„S výjimkou Klatov budeme rekonstruovat všech sedm stanic a jednu zastávku,“ řekl Lubor Hrubeš, ředitel Stavební správy západ SŽDC. V nejvíce poškozených místech mezi stanicemi se obnoví i železniční svršek. Jde o zhruba tři kilometry kolejí, hlavně u Zelené Lhoty.

Práce mezi Klatovy a Železnou Rudou začaly v březnu a mají být dokončeny v únoru 2016. „Dnes skončila první část z Alžbětína na Špičák a (stanice) Zelená Lhota a Hojsova Stráž. Už bylo proinvestováno 40 procent,“ řekl náměstek Stavební správy západ SŽDC Pavel Paidar.

Kvůli tomu, že je Železnorudsko rekreační oblastí, přeruší SŽDC práce v červenci a srpnu a výluky začnou v září, kdy bude stavba pokračovat směrem k Janovicím nad Úhlavou.

„Rekonstrukce trati umožní, aby vlaky jezdily častěji,“ dodal Paidar. Nová výhybna, která vznikne v Zelené Lhotě, umožní vlakům křižovat. „Eliminujeme zpoždění a navýšíme kapacitu trati,“ řekl. Nově se také uvažuje o tom, že by regionální vlaky jezdily z bavorského Plattlingu až do Klatov; dosud jely jen na Špičák.

Centralizovaná obsluha celého úseku bude v Železné Rudě-Alžbětíně, odkud bude dálkově řízena trať až do Klatov. Ze stanic tak zmizí obsluha. „Skončí také mechanické závory. Vše bude plně automatické a na přejezdech budou světla,“ vysvětlil Paidar. Traťová rychlost se zvýší na 60 až 90 km/h, což bude možné třeba u Janovic.

„Vlaky na Plzeň jsou hodně vytížené zejména v létě a v zimě, kdy je využívají pěší, cykloturisté a lyžaři,“ řekl místostarosta Železné Rudy Milan Kříž. Pokud by spojů bylo více, využívali by je častěji místo aut také obyvatelé Šumavy. Hlavní tah z Plzně do Železné Rudy je přetížený a nebezpečný. „Navíc už by se mělo letos jezdit vlaky i zelenými autobusy na společnou jízdenku,“ řekl. Ta by měla platit i za hranicemi.

zpráva ČTK

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*