Projekty

Skupina osobností navrhla novou podobu pražské Staroměstské tržnice

Památkově chráněný objekt Staroměstské tržnice by měl sloužit veřejnosti nejen k nákupům, uvedlo dnes několik osobností, které se spojily v projektu pro oživení tohoto prostotu. Vedou ho kavárník Ondřej Kobza a provozovatel Staré tržnice v Bratislavě Gábor Bindics. Tržnici mezi ulicemi Rytířská a 28. října hodlá město Praha zrekonstruovat za více než 300 miliónů korun. Zástupci projektu podporujícího její oživení dnes městu předložili svoji nabídku na provozování tržnice.

Oživení tržnice a její propojení s městským životem prosazují také osobnosti jako architekt David Vávra, designér Maxim Velčovský či režisér Jan Hřebejk. „Nebyli jsme vyzváni, ale udělali jsme tento krok sami. Pro mě je potupa, že Praha dosud takovou tržnici nemá,“ řekl Kobza k dnešnímu podání nabídky. Tržnice by podle něj měla být centrem městského života. Například ta v Bratislavě nabízí kulturní akce v pracovním týdnu, gastroakce, dále farmářské trhy a společné snídaně každou sobotu, uvedl Bindics.

Návrh se inspiruje bratislavskou tržnicí. Předpokládá, že by město provoz tržnice nemuselo dotovat. Za nájem by první čtyři roky provozovatel platil 300.000 korun měsíčně, později by se nájem zvedal tak, že by celková částka za 30 let dosáhla 210 miliónů korun. Návrh řeší i logistické problémy nebo odpady. Navrhuje maximální využití kompostovatelných materiálů, které by se zlikvidovaly na místě a využily na vnitřní zahradě.

Staroměstská tržnice pochází z roku 1894, bez rekonstrukce hrozí, že se její stav bude dále zhoršovat a náklady na údržbu porostou. Před dvěma lety Praha zvažovala, že objekt pronajme firmě, která provede rekonstrukci a bude ho 25 let provozovat. Od tohoto plánu ustoupila kvůli obavám, že by vybraná firma nemusela mít zkušenosti jak s opravami památek, tak s pronájmem nemovitostí. V současnosti slouží přízemí tržnice jako nákupní centrum, do prostoru jsou vestavěné obchody a restaurace. Její historickou hodnotu připomíná jen zdobený průchod z Rytířské ulice. 

● Staroměstská tržnice vznikla v letech 1893 až 1896 v prostoru mezi ulicemi Rytířská a 28. října na parcelách po čtyřech zbouraných domech. O výstavbě areálu rozhodli pražští radní již v roce 1893, aby bylo možné zlepšit hygienu a kulturu prodeje na trzích (nové kryté tržnice vyrostly v té době například i na Královských Vinohradech a na Smíchově).
● Tržnice byla vybudována podle návrhu městského architekta Jindřicha Fialky nákladem půl miliónu zlatých.
● Hala tržnice má obloukovou kostru na litinových sloupech s osmibokou skleněnou kopulí uprostřed. Ocelovou konstrukci dodala firma bratří Prášilů. Jejich unikátní řešení tvoří řady dutých litinových sloupů, které sloužily nejen jako nosné pilíře důmyslné konstrukce bočních prosklených stěn, ale umožňovaly i větrání suterénu. Všechny prostory osvětlovaly Křižíkovy obloukové lampy.
● Průčelní čtyřpatrová budova ve stylu italské novorenesance měla v přízemí dva vjezdy, výčep, kavárnu a obchody, v patrech byly kanceláře městských úředníků. Na průčelí jsou znaky pražských měst, v lunetách uvnitř hlavního vchodu obrazy s výjevy z trhů. Vstupy mají kamenné portály se sloupy a karyatidami.
● Tržnice nabízela 360 stánků patřících trhovcům z okolí Prahy a dalších 70 volných prodejních míst.
● Ve sklepech byly sklady a chladírny se strojovnou a parní elektrárna, která vyráběla proud pro tržnici do roku 1922.
● V roce 1958 byla tržnice zapsána do státního seznamu kulturních památek.
● V 80. letech minulého století byla hala tržnice zakryta sníženým podhledem a zřízena zde samoobsluha, dnes je zde supermarket. Do historické budovy jsou vestavěny obchody a restaurace.
● V březnu 2016 pražští radní rozhodli, že město tržnici opraví za 336 miliónů korun. Schválili také vypsání veřejné zakázky. Letos v březnu záměr schválilo zastupitelstvo hlavního města.

Skupina osobností navrhla novou podobu pražské Staroměstské tržniceSkupina osobností navrhla novou podobu pražské Staroměstské tržnice

Iniciativa Ondřeje Kobzy a Gábora Bindicse se opírá i o zkušenosti s podobnými projekty v Budapešti a Berlíně. Gábor Bindics před pěti lety sestavil tým odborníků, kteří převzali do správy Starou tržnici v Bratislavě. Kromě pravidelných trhů, mnoha akcí pro děti, koncertů světoznámých kapel, zde najdete restauraci, která zaměstnává bezdomovce, technologický hub s 3D tiskárnou pro veřejnost a či vlastní malý pivovar. Před Tržnicí se koná pravidelný street food a místo významně a zcela neopominutelně spoluutváří také celou atmosféru náměstí SNP. A vůdčí postava celého týmu Gábor Bindics je natolik fascinován potenciálem, který v tomto ohledu Staroměstská tržnice skýtá, že je připraven se věnovat tomuto projektu.

Kavárník Ondřej Kobza sice nemá přímou zkušenost s tržnicí, ale Střechou Lucerny, kterou provozuje a uvádí od loňska do života, mu již nyní prošlo asi 30 000 návštěvníků, projekt Piána na ulici probíhá již šestým rokem, v roce 2012 byl u oživení Náplavky, kdy spoluprovozoval Bajkazyl. Krymská, kde provozuje již 9. rokem Café V lese je často srovnávána mimo jiné s Brick Line v Londýně.

Partnery projektu jsou také realizátoři berlínské Markthalle Neun a maďarský projekt Mindspace, který tvoří program Rákóczi Téri Vásárcsarnok v Budapešti, na němž mimo jiné rovněž spolupracoval jeden z ústředních iniciátorů tohoto projektu Gábor Bindics.

Mezi českými podporovateli této vize stojí mimo jiné architekti Adam Gebrian, David Vávra a Petr Hájek, vinař a spisovatel Bogdan Trojak, který je mimo jiné pořadatelem úspěšného festivalu Praha pije víno, farmář Pavel Šícha (farma Bláto) či designér Maxim Velčovský. Projekt podporuje i Hospodářská komora Praha 1.

„Praha načrtla svou vizi, která je zpodobněna mnoha vizualizacemi. My víme, jak těmto obrázkům vdechnout život. Jsme připraveni vést s Prahou dialog o detailech naší nabídky. Nabízíme Praze záruku, že si že si neuřízne ostudu. Ručíme za to, že Staroměstská tržnice se stane chloubou Prahy a Pražanů. Rádi bychom ono místo oživili, ale jde nám o věc samu. Pokud se najde jiný partner pro město a bude mít lepší nabídku, budeme především rádi, že Praha bude mít novou skvělou tržnici,“ stojí v nabídce iniciativy.

zpráva ČTK, tisková zpráva iniciativy, mi

Stručná prezentace idey nové Staroměstské tržnice je zde.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*