Projekty

ŘSD dokončí v září opravu Žďákovského mostu

Oprava Žďákovského mostu na Písecku, která trvá od roku 2015, skončí podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v září. Celkem vyjde na 175 miliónů korun. V současné době dělníci opravují na mostu, který vede přes Vltavu u Orlíka, spodní část. 

ČTK to řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. ŘSD plánuje v kraji od roku 2020 i opravu dalšího mostu přes Vltavu – Podolského.

U Žďákovského mostu se rekonstruovala ocelová i betonová konstrukce. Na mostě je nová izolace, nové odvodnění, zábradlí a mostní závěry. Hotová je i protikorozní ochrana ocelových částí a sanace betonových pilířů. Most je průjezdný.

Náročná byla nová protikorozní ochrana. „Starý nátěr u ocelové části, který tam byl od roku 1967, musel být speciální technologií otryskán, ocelová konstrukce sanována a v dalších několika vrstvách opravena dalším nátěrem. Původní nátěr byl suřík, substrát olova, který je dnes zakázaný. Chytání jeho zbytků bylo velice náročné,“ řekla ČTK ředitelka jihočeské pobočky ŘSD Vladimíra Hrušková. Připomněla, že most je stále světovou jedničkou co se týká jednoobloukového plnostěnného oblouku, který má rozpětí 333 metrů. Délka mostu je půl kilometru a výška nad hladinou 80 metrů.

Opravy ale ztěžují podle ŘSD řidiči, kteří nedodržují padesátikilometrovou rychlost. Ohrožují tím pracovníky a po nedávné nehodě, při které řidič osobního auta narazil do zábradlí, se musí vyměnit velká část zábradlí.

Podolský most, kterým Orlickou přehradu překonává silnice Písek–Tábor, začne ŘSD rekonstruovat v roce 2020. Letos za 2,3 miliónu opraví silnici. „Na mostě jsou vyjeté koleje,“ řekla Ledvinová.

Celkový rozsah prací určí diagnostický průzkum. Pilíře Podolského mostu jsou v dobrém stavu, ale naposledy se most opravoval v roce 1993. „Má některé závady, zatím je ale v uspokojivém stavu,“ řekla Hrušková. Největší problémem je, že v roce 1969 bylo na most zavěšeno plynovodní potrubí, což současná norma zakazuje. Plynovod se proto musí přeložit.

Most, který vznikl v letech 1938–1943, je technickou památkou. „Jeho technické řešení je stavební rarita. Když si představíme, jaké byly v roce 1938 technologie a možnosti techniky, je to velký zázrak, že taková ohromná stavba byla vybudována,“ doplnila Hrušková.

zpráva ČTK