Projekty

Přestavba plynojemu v ostravské Dolní oblasti Vítkovic začne v lednu

V industriální Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě začne během ledna viditelná proměna plynojemu z roku 1921. Z národní kulturní památky vznikne do roku 2012 multifunkční centrum s kongresovým sálem i galerií.
Proměna původního plynojemu začne náročným zvednutím jeho zapadlé horní části o 13 metrů, což může trvat až měsíc. ČTK to řekl architekt Josef Pleskot, který navrhl proměnu plynojemu i celé urbanistické řešení dolních Vítkovic.
Sdružení Dolní oblast Vítkovice (DOV), jehož členy jsou firmy ze skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, letos investuje do proměny industriální oblasti nedaleko centra Ostravy celkem přes miliardu korun. Obnova tří památek – plynojemu, šesté energetické ústředny a jedné ze tří vysokých pecí – začala už loni. Prvních viditelných změn se ale dočká právě obří kruhový plynojem, kde vrcholí přípravné práce.
„Málokdo si vybaví podobu plynojemu v jeho blahobytné naplněné poloze, kdy dosahoval výšky kolem 26 metrů. V současné době je jeho horní ‚zvon‘, v němž se hromadil vysokopecní plyn, zapadlý v dolní části, která byla původně naplněná vodou," vysvětlil architekt. Cílem proto bude zvednout obří zvon plynojemu do polohy vyšší než původní.
Podle Pleskota bude zvedání zvonu pomocí téměř čtyř desítek heverů velmi náročné, především na jejich synchronizaci. Zvon je totiž pokřivený, takže se bude při zvedání zřejmě zadrhávat. „Za hodinu se zvedne zhruba o šest centimetrů. S možnými technologickými pauzami odhadujeme, že by oněch 13 metrů mohl urazit do měsíce," naznačil.
Celková výška plynojemu by měla být výsledně přes 30 metrů. Oproti původní podobě se zvýší ještě o světlík, kterým je potřeba dostat světlo do objektu, do něhož 70 let téměř nikdo nevstoupil. Podle Pleskota vznikne zdvižením zvonu tak velký prostor, že by se celým plynojemem přikryl jeden městský blok vymezený čtyřmi ulicemi.
Podle Pleskotova návrhu zůstane původní vzhled plynojemu zachován, nová budova bude umístěna do jeho vnitřního prostoru. Kongresový sál pojme 1500 lidí, kteří z něho prosklenou stěnou za pódiem uvidí vysokou pec. Součástí moderního centra bude mimo jiné galerie, do níž se přesune Výtvarné centrum Chagall. „Na 1000 metrech čtverečních se zázemím budeme provozovat největší výstavní prostory v kraji," řekl ředitel centra Petr Pavliňák.
Podle ředitele pro strategii strojírenských Vítkovic Jiřího Michálka by měl tendr na vestavbovou část plynojemu skončit v dubnu, kdy sdružení DOV uzavře smlouvu s vítěznou stavební firmou.
Sdružení DOV chce obnovit postupně celý průmyslový areál dolních Vítkovic. Památkově chráněných je v něm 11 hektarů, které se staly Evropským kulturním dědictvím. Na zbývajících 140 hektarech má vzniknout kulturně-společenské areál s vědeckými pracovišti, unikátním Světem techniky, vysokoškolským centrem, případně krajskou vědeckou knihovnou a veřejným sportovištěm. Developerský projekt Nové Vítkovice si vyžádá až 60 miliard Kč.
zpráva ČTK
 
Více o přestavbě Dolní oblasti Vítkovic například zde nebo zde a také na www.dolnioblastvitkovice.cz. Fotografie z Vítkovic najdete také zde.
 
Dolní oblast Vítkovic, pohled od severu, vizualizace AP atelier

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*