Hlavní město vybralo variantu rekonstrukce Libeňského mostu. Ta počítá s posílením, nikoliv náhradou stávající konstrukce. Jde o druhou nejlevnější ze čtyř navržených variant, podle odhadu Kloknerova ústavu ČVUT by měly práce stát zhruba 476,9 miliónu a trvat přes dva roky. O variantě rozhodli pražští radní. Zároveň zrušili několik let starou a od roku 2016 přerušenou veřejnou zakázku na původní projekt bourání mostu. Opravy základů a pilířů by měly začít ještě letos, práce na mostovce se zastavením dopravy pak na konci roku 2021.
Libeňský most z roku 1928 je v havarijním stavu, dosud nikdy nebyl opravován. Minulé vedení Prahy prosazovalo jeho zbourání, avšak to současné rozhodlo o opravě. „Po rekonstrukci bude most uveden do svého původního stavu, kdy bude umožněn oboustranný provoz tramvají a provoz automobilů bez jakéhokoliv omezení,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.
Zvolená varianta je druhou nejméně invazivní a druhou nejlevnější. Ta s úplně nejmenšími náklady – asi 367,4 miliónu – počítala se zachováním oblouků ve stávající podobě. Nejdražší za 586 miliónů navrhovala odbourání značné části kleneb mostu a výměnu oblouku, což by zvýšilo životnost mostu nad 75 let. Vybraná varianta zvýší životnost konstrukce nejméně o padesát let. Řešení spočívá zejména ve výměně konstrukcí předpolí mostu, které jsou kvůli korozi ve špatném stavu, a zesílení obloukové části. Podle závěrů Kloknerova ústavu se jedná o kompromisní řešení z hlediska nákladů, doby nutného uzavření mostu a dopravní kapacity. Opravená konstrukce bude schopna unést obousměrný tramvajový provoz, osobní auta i nákladní vozy do 32 tun.
Město již podle Scheinherra vypsalo zakázku na opravy základů mostu, které by měly začít koncem letošního roku. Tendr na projekt celkové rekonstrukce by pak Technická správa komunikací, která má opravu na starosti, měla vypsat v květnu. Scheinherr počítá i s tím, že na opravy budou dohlížet architekti, aby zůstal zachován charakter stavby s kubistickými prvky.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře