Projekty

Povodí Odry začalo stavět nejvyšší sypanou hráz suché nádrže

Povodí Odry zahájilo na Bruntálsku stavbu nejvyšší sypané hráze suché nádrže Jelení v Moravskoslezském kraji vysoké až 16 metrů. Stavba suché nádrže je součástí protipovodňových opatření na horním toku řeky Opavy, stejně jako plánovaná přehrada v Nových Heřminovech, kterou ale vedení obce a část obyvatel odmítá. O zahájení stavby suché nádrže ČTK informovala mluvčí povodí Šárka Vlčková.

„Výstavba suché nádrže Jelení zajistí ochranu proti povodním v obci Karlovice a přispívá k ochraně Široké Nivy a Nových Heřminov,“ řekla. Dodala, že náklady na místy až 16 metrů vysokou hráz nádrže se pohybují okolo 150 miliónů korun. Zaplatit je má Ministerstvo zemědělství z programu, který se věnuje právě protipovodňovým opatřením. Dokončena bude na podzim roku 2018.

„Suchá nádrž Jelení svým účinkem přispěje k tlumení regionálních povodní, tak přívalových srážek. Nádrž doplňuje klíčový prvek souboru opatření, kterým je nádrž Nové Heřminovy,“ uvedl investiční ředitel Povodí Odry Miroslav Janoviak. Maximální objem nádrže postavené u Kobylího potoka bude dosahovat 865 000 metrů krychlových.

Suchá nádrž má podle Vlčkové obdobou funkci jako nádrž vodní, zachytí povodňovou vlnu. Na rozdíl od přehrad je ale za normálních průtoků prázdná. Teprve v době, kdy začne pršet, průtoky stoupají, začne se voda v nádrži zvedat. Suchá nádrž je tak funkční jen při povodních. Po zbytek roku je území v normálním režimu a mohou jej například využívat zemědělci.

Povodí Odry nedávno oznámilo, že stavba přehrady v Nových Heřminovech začne zřejmě v roce 2020. Nyní má vykoupeno 98 procent nemovitostí. Zbývá vykoupit jeden dům a 28 000 metrů čtverečních pozemků. Jejich majiteli jsou obec a dva lidé. Obec s podporou řady obyvatel proti projektu bojuje. Opírají se o výsledek referenda z roku 2008, ve kterém se obyvatelé proti projektu postavili. Nyní část obyvatel požaduje vyhlášení nového referenda.

Přehrada si žádá demolici 33 obytných a rekreačních staveb a čtyř zemědělských areálů. Ministerstvo zemědělství předpokládá náklady zhruba 8 miliard korun. Za ně by se měla postavit přehrada a nová silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy celého koryta řeky. Výstavba nádrže se řeší již desítky let. Aktuální se znovu stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997.

zpráva ČTK