Národní památkový ústav pokračuje v internetovém projektu s názvem Současná architektura a historické město, který zahájil v říjnu.
Projekt, který najdete na http://tema.npu.cz/novostavby/, je plánován až do konce března příštího roku a měl by vedle pražské představit architekturu v Liberci, Ostravě a Brně. „Cílem projektu není jen kritika ze strany Národního památkového ústavu, ale nabídka diskuze pro památkáře, architekty i developery," uvedla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Dodala, že projekt Současná architektura a historické město představuje zejména dobré příklady soužití staré a nové architektury.
Ve čtyřech sekcích – Nové ve starém, Nevratné ztráty, Za oponou a Živé město – se zájemci na mohou seznámit s často problematickými vztahy mezi starou a moderní architekturou, kde tlak na využití lukrativních budov vedl v mnoha případech k jejich faktické demolici.
Podle Goryczkové není památková péče proti moderní výstavbě a problém není ve vztahu starého proti novému, ale v kvalitě. „Chceme povolovat pouze věci, které neparazitují na staré výstavbě, chceme více diskutovat a věnovat pozornost veřejným soutěžím," podotkla. Zároveň zdůraznila, že NPÚ nemá pravomoc něco zakázat, pouze vypracovává odborné vyjádření pro magistrát. Ten se jeho doporučením v některých případech v minulosti neřídil.
Ani po dvaceti letech složitého vývoje nemá historické jádro hlavního města závazné regulativy, které by mimo jiné stanovily výšku a objemy novostaveb. Chybí i instituce hlavního architekta, která by mohla stanovit a garantovat urbanistickou vizi Prahy na příští desetiletí. V souvislosti se spuštěním webového projektu o tom novináře informoval garant projektu a architekt Richard Biegel.
Praha, jejíž historické centrum je od roku 1992 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, v některých případech podle garanta projektu Biegela „tancuje na hraně". „Problematické byly mrakodrapy na Pankráci, kde UNESCO stanovilo výškovou regulaci, kterou Praha následně vystavením stavebního povolení porušila. Dále to jsou například záměry zastavět bloky vedle Václavského náměstí, které také vzbudily pozornost zástupců UNESCO, a zdá se, že podobných případů bude přibývat," řekl ČTK Biegel.
Projekt Současná architektura a historické město v současné době věnuje pozornost více než čtyřiceti případům pozitivního nebo negativního prolínání nové a staré architektury. V oddíle Nové ve starém čtenáři například naleznou tunel pod valem Prašného mostu, dům Langhans nebo Tančící dům.
Do oddílu Nezvratné ztráty byly zařazeny budovy jako Myslbek, Charles Square Center nebo Prague City Center na místě zbořeného Špačkova domu, které jsou podle památkářů „těžkým negativním zásahem do svého okolí".
Na faktickou demolici, kterou je ukrytí komerční novostavby za vypreparovanou kulisu historické fasády, upozorňuje kategorie Za oponou. Zde se jako negativní příklad nachází obchodní centrum Darex na Václavském náměstí nebo Palladium na Náměstí Republiky.
Závěrečný oddíl Živé město mapuje příklady, kdy současná tvorba vedla ke kvalitní proměně veřejného prostoru, parků či jiného historického prostředí.
zprava ČTK, mi
Nejnovější komentáře