Na pražském Žižkově byla slavnostně zahájena rekonstrukce Armádního muzea Žižkov, sídla Vojenského historického ústavu. Za zhruba 600 miliónů korun bude vybudován nový vchod nebo zastřešeno nádvoří. V plánu je ztrojnásobení výstavní plochy na úkor depozitářů, uvedl VHÚ na svých webových stránkách.
Budova, ve které sídlí VHÚ, byla postavena téměř před 90 lety. O nutnosti její rekonstrukce se mluvilo řadu let. Muzeum bylo pro veřejnost uzavřeno loni, sbírky byly přesunuty do nových depozitářů v Lešanech u Prahy. Následovaly vyklízecí práce. Podle VHÚ bude rekonstrukce první zásadní přeměnou muzea v jeho historii.
Její základní ideou je maximální rozšíření výstavní plochy muzea, uvedl Vojenský historický ústav v tiskové zprávě. Zrušeny proto budou depozitáře, zastřešena také bude dvorana muzea a vybudován bude nový vstup s návštěvnickým zázemím v suterénu pod nádvořím. Podle dřívějších předpokladů by úpravy měly být dokončeny v roce 2020.
Stavba byla zahájena slavnostním poklepáním na základní kámen, použito k tomu bylo historické kladívko, kterým první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk poklepal na základní kámen při zahájení stavby budovy v roce 1928. Kladívko je součástí sbírek VHÚ.
Slavnosti se zúčastnil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata nebo ředitel VHÚ Aleš Knížek. „Uzavírá se tak období náročných jednání a rozsáhlých příprav na tuto akci,“ podotkl ministr. Poznamenal, že budova byla zařazena mezi instituce, které by měly projít základní rekonstrukcí, už v roce 2000. Zahájení oprav v roce 100. výročí vzniku Československa označil za symbolické.
Ředitel VHÚ Knížek řekl, že rozšíření výstavní plochy muzea umožní důstojné připomínání všech, kdo bojovali za národní samostatnost, i komplexní pojetí českých vojenských dějin od středověku až po současné zahraniční mise české armády. „Poprvé od roku 2002, kdy došlo ke ztrátě výstavních prostor ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech, budou mít návštěvníci možnost spatřit stovky sbírkových předmětů, které nuceně odpočívaly v depozitářích Vojenského historického ústavu Praha,“ dodal. Projekt budoucí podoby muzea podle něj „velmi uváženě kombinuje konzervativní muzejnictví s moderním pojetím, přičemž hlavní důraz klade na vystavované unikátní předměty, jež doplňuje audiovizuálními prvky“.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře