Na hradě Karlštejně začala rozsáhlá rekonstrukce za více než 150 miliónů korun. Počítá s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Hrad by měl při opravách zůstat přístupný, návštěvníci se ale musejí připravit na krátkodobé uzavírky některých částí.
Podle generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) Nadi Goryczkové je Karlštejn ikonickou památkou, která ale byla v uplynulých letech „vytěžována“. Nyní podle ní nastal čas hradu vrátit to, co dává návštěvníkům.
Karlštejn trpí skrytými neduhy i vysokým návštěvnickým provozem. Cílem oprav je obnova chátrajících přízemních, suterénních a sklepních prostor Císařského paláce, arkádového přístavku, skalního sklepa a východní části hradního purkrabství, kde bude zřízeno návštěvnické centrum. Rekonstrukce čeká také užitkovou zahradu na jižním parkánu a inženýrské sítě.
Rekonstrukci částečně platí evropské fondy, jen stavební obnova si vyžádá 128 miliónů korun. Výběrové řízení na stavební firmu nebylo jednoduché, památkáři ho museli opakovat. Firmy také vznášely řadu dotazů k zadávací dokumentaci, každé vysvětlení či upřesnění se muselo poskytnout všem uchazečům a bylo nutné vyhradit dostatečný čas pro jejich zpracování.
Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Loni na něj zamířilo téměř kolem 215 000 lidí.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře