Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dokončila dvouletou modernizaci téměř padesátikilometrové trati Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín za 928 miliónů korun.
Železniční linie z Plzně na Šumavu a dále do Bavorska, využívaná hojně turisty, má nyní větší kapacitu. Díky novému křížení, které vzniklo v Zelené Lhotě, po ní může jezdit více vlaků, řekl ČTK Pavel Paidar ze SŽDC. Zkrátila se doba jízdy a zvýšila se bezpečnost.
Převážně za peníze EU investor zrekonstruoval nástupiště na všech sedmi stanicích a jedné zastávce kromě Klatov, vytipované úseky mezi nimi, instaloval nové zabezpečení s ovládáním z Klatov a vyřešil přestup v Alžbětíně, tedy na hranici s Německem.
Trať je jednokolejná, takže křižování a vyrovnání zpoždění je nově ve stanici Zelená Lhota, kde přibyla jedna kolej. Po modernizované trati už se jezdí. „Revitalizace je uzavřená, odstraňují se nedodělky,“ řekl náměstek generálního ředitele SŽDC Mojmír Nejezchleb.
„Území sice nebude generovat další lidi, kteří by se tam stěhovali, ale má hlavně turistický potenciál. Díky tomu a propojení do Německa spojem z Plattlingu je to nyní kapacitní trať, po níž nyní může jezdit víc vlaků v kratším čase,“ uvedl Paidar. Rychlost vlaků se zvýšila na 60 až 90 km/h, což bude možné například u Janovic.
Z trati zmizely mechanické závory, hradla a hlásky, na přejezdech jsou světla. Dálkově ji ovládá dispečer z Klatov a pomocný dispečer v Alžbětíně, v dalších stanicích obsluha není. Polovinu investice tvořily stavby a druhou zabezpečovací a sdělovací zařízení. Opravily se i budovy, do nichž se tato technologie dávala. V nejpoškozenějších místech mezi stanicemi byl obnoven železniční svršek, hlavně u Zelené Lhoty.
SŽDC nyní zahájí projektovou přípravu úseku Plzeň–Klatovy, která by měla opět zajistit přestupní vazby v Klatovech. „Aby jezdila dálková doprava až z Prahy tak, jak plánuje ministerstvo dopravy,“ uvedl Paidar. Úsek Plzeň–Klatovy už je 20 let elektrifikovaný, takže se musí „jen“ modernizovat a zajistit křižování vlaků tak, aby mohly jezdit rychleji. O elektrifikaci z Klatov na hranice se zatím neuvažuje. „Diskutovalo se o tom, ale znamenalo by to rozsáhlé úpravy tunelu (na Špičáku u Železné Rudy, měří 1747 metrů),“ řekl Paidar.
Trať Plzeň–Nýrsko byla zprovozněna 6. října 1876. O rok později, 20. října, byl uveden do provozu technicky nejnáročnější úsek dráhy, a to 30 kilometrů z Nýrska přes Šumavu do Železné Rudy a v Železné Rudě-Alžbětíně bylo postaveno nádraží. Spojení s Bavorskem bylo přerušeno 3. září 1953 a obnoveno bylo až 2. června 1991.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře