V následujících dvou letech se změní hospodářské památkové objekty v areálu kláštera v Plasích na Plzeňsku na Centrum stavitelského dědictví. Díky evropské dotaci zde vzniknou expozice věnované historii stavitelství a interaktivní dílny, kde si budou moci návštěvníci některé aktivity přímo vyzkoušet.
Projekt Národního technického muzea (NTM) za téměř 400 miliónů korun počítá s adaptací a obnovou bývalého klášterního pivovaru, mlýna a hospodářského dvora. Centrum se má veřejnosti otevřít v roce 2015, řekl dnes ČTK koordinátor Pavel Kodera. První část přestavby začne v nejbližších dnech.
Podobně komplexní a obsáhlé centrum věnované stavitelství podle něj v Evropě nikde není. Plány počítají s tím, že v klášterním mlýně a pivovaru vznikne expozice věnovaná dějinám stavitelství. Zároveň tu bude k dispozici studijní depozitář historických stavebních prvků, konstrukcí a materiálů. Národní technické muzeum tak získá příležitost k podrobnému představení své déle než století tvořené stavitelské sbírky. Jakýsi vzorník stavebních prvků budou moci využívat k výuce školy i majitelé opravující památkové objekty. „Podívají se třeba, jak vypadaly stavební výplně v baroku a poučí se při opravě svého objektu,“ popsal Kodera.
Za jedenáct měsíců se vrátí pivovaru podoba, jakou měl před sto lety. Zbaví se přístavků a změn z doby velkoskladu Jednoty, naopak na střechu se vrátí typický sladovnický komín.
Další etapou bude oprava cisterciáckého románsko-gotického a barokního hospodářského dvora. Nyní značně zdevastovaný areál se začne opravovat v polovině příštího roku. Po adaptaci nabídne především tradiční stavební technologie a řemeslnické postupy. V budovách bude zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla a vzniknou zde zážitkové dílny. „Návštěvníci si v nich vlastnoručně vyzkoušejí třeba uplácat cihlu z hlíny, sekat opuku, postavit model krovu a podobně,“ uvedl Kodera. V prostorách bude místo pro nové působiště městské knihovny, která čtenářům nabídne také odborné tituly zaměřené na historické stavitelství.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře