Starou Boleslav s Brandýsem nad Labem dnes opět po více než třech letech spojil most. Oprava soumostí přes Labe a jeho záplavové území stála 460 miliónů korun. I přes protesty aktivistů byl starý železný most přes řeku nahrazen zcela novou betonovou konstrukcí za 224 miliónů korun.
Poslední most byl dnes za účasti zástupců Středočeského kraje, dodavatele stavby i aktivistů s transparenty slavnostně otevřen.
Středočeský kraj zahájil opravu spojnice obou měst v září 2008. Veškerou dopravu bylo nutné kvůli opravám odklonit a auta musela z jedné části města do druhé jezdit po rychlostní silnici R10. Stavbu zpozdily archeologické nálezy i snaha místních aktivistů o záchranu hlavního kovového mostu přes Labe. Ten chtěli, nakonec neúspěšně, prohlásit za kulturní památku. Kvůli havarijnímu stavu pískovcových pilířů byl most nakonec zcela rozebrán.
„My tady protestujeme proti zneužívání prostředků Evropské unie, prostředky z fondu regionálního rozvoje zpravidla jinde památky opravují, tady je boří. Je to absurdní situace. Nýtový most se mohl posunout vedle na pěší zónu pod zámkem. Most sám o sobě není špatný, ale je agresivní a nezapadá do spojení památkové rezervace, je to dehonestace,“ řekl jeden z aktivistů Otmar Průša. Kraj podle něj vysoutěžil zakázku konkrétní stavební firmě rok před vydáním rozhodnutí ministerstva kultury, a tak vytvořil korupční prostředí.
Podle náměstka středočeské hejtmanky Robina Povšíka byl ale most vyprojektován, připraven a téměř vysoutěžen za hejtmanování Petra Bendla. Nové vedení kraje si nechalo od ČVUT vyhotovit posudek na cenu i rozsah oprav a projekt odpovídal potřebám této lokality, uvedl. Dodatečné posudky na statický stav pilířů starého mostu by stály další statisíce a tak rada kraje posvětila jeho výměnu, aby nedošlo k dalšímu zdržení v rekonstrukci, dodal Povšík.
Se stavbou je spokojena místostarostka Brandýsa Nina Nováková. ČTK při otevření řekla: „Jsme příjemně překvapeni, že stavba, tak jak vyšla, sem zapadá, je elegantní. Nebudeme se za ni stydět a doufám, že neprohrajeme boj, aby tady nikdy nejezdily těžké kamiony.“
Most do krajiny zapadá i podle středočeské hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD). „Most se mi líbí, musím se přiznat, že se mi líbil začátek, když jsem se provezla po Labi lodí, viděli jsme most i zespoda, vidím, že most zapadá do rázu krajiny, rázu města, myslím, že se povedl,“ řekla.
Obnovu soumostí uhradila dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) ve výši 180 miliónů korun, 175 miliónů korun zaplatily evropské fondy prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy a Středočeský kraj. Samotná stavba mostu přes hlavní tok Labe stála 224 miliónů, evropská dotace činila 175 miliónů korun a dotace z SFDI 22 miliónů.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře