V Berouně byla dokončena výstavba protipovodňových opatření, za které státní podnik Povodí Vltavy zaplatil téměř 125 miliónů korun. Protipovodňové bariéry ještě musejí projít kolaudací a tento týden také bude provedena zkušební montáž mobilních hrází, které bude mít při povodních na starosti město.
ČTK to řekla mluvčí radnice Pavla Švédová. Protipovodňová bariéra je skoro tři kilometry dlouhá a má město ochránit před stoletou vodou. Její výstavba začala loni v listopadu.
Protipovodňové bariéry spočívají ve vybudování pevných zdí, které doplní mobilní hráze. V ochranném systému bude také 15 zpětných klapek. Zábrany mají před vodou ochránit městskou zástavbu na obou březích Berounky a levém břehu Litavky. Chráněna bude třeba ulice Na Hrázi, území pod mostem Míru nebo ostrov, na kterém je zimní stadion i akvapark.
Přestože má být před stoletou vodou chráněna značná část města, několik domů není možné podle odborníků zcela zabezpečit. Jde zejména o pravý břeh Litavky a část levého břehu Berounky v lokalitě Zborovského nábřeží.
Město chce podle starostky Šárky Endrlové jednat s majiteli těchto nemovitostí o tom, jak jim pomoci, a přihlásilo se kvůli tomu do pilotního programu České protipovodňové asociace, která může zájemcům navrhnout individuální ochranu jejich obydlí přímo na míru. „Cílem je dosáhnout toho, aby budovy, které se nacházejí v nejohroženější zóně, mohly být chráněny lépe než v současnosti, třebaže je zřejmé, že ochrana v této lokalitě nemůže být nikdy stoprocentní,“ vysvětlila Endrlová.
Beroun zasáhly povodně v roce 2002, kdy napáchaly škody za více než 330 miliónů korun. Řeka tehdy vystoupala téměř devět metrů vysoko a značně poškodila historický střed města, náměstí, radnici a další budovy. Velká voda město opět zasáhla letos v červnu, kdy vznikly škody za 59 miliónů korun. Rozvodněné řeky a přívalové deště poškodily silnice, chodníky, mostky a cyklostezky. Rozestavěné bariéry už proti povodni pomohly, protože zabránily rozlití vody do centra.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře