Autobusové nádraží v Písku je nově energeticky soběstačné. Firma ČSAD Autobusy České Budějovice, která ho vlastní, tam vybudovala bateriové úložiště s kapacitou 7,2 kilowatthodiny (kWh). Nové je i úsporné LED osvětlení. Byla to společná investice dopravce a tchajwanské společnosti Tatung za 2,5 miliónu korun. Do dvou let chce dopravce zrekonstruovat plochu nádraží. Již dříve firma na nádraží zprovoznila fotovoltaickou elektrárnu. ČTK to řekli generální ředitel firmy Vladimír Homola a obchodní manažer firmy Tatung Czech Jaroslav Tauber.
Firmy spolu jednají o podobných investicích na dalších třech jihočeských autobusových nádražích. Společnost ČSAD Autobusy České Budějovice koupí a letos na podzim nasadí na městské linky v Písku elektrobusy. Bude to pět e-busů, navíc budou ve městě jezdit i dva autobusy na CNG pohon (stlačený zemní plyn). Náklady budou 72 miliónů Kč, z toho 60 miliónů Kč pokryje dotace z programu IROP. Firma chce mít výhledově i elektrická osobní auta.
„Budova je energeticky soběstačná. Už vyrábíme víc elektřiny, než spotřebujeme. Jak se rozvíjí elektromobilita, většina budov, jako je autobusové nádraží, by měly být soběstačné, aby mohly sloužit k dobíjení. Bude to trend budoucnosti, aby budovy měly svoji energetickou potřebu vyřešenou. Elektrobusy jsou tiché, nesmrdí a myslíme si, že i pro lidi je to příjemnější,“ řekl Homola.
Na nádraží je od roku 2018 i fotovoltaická elektrárna s výkonem 9,6 kilowatthodiny (kWh) a senzory, jež měří teplotu, vlhkost, oxid uhličitý (CO2) a pevné částice. „Bateriové úložiště umožňuje ukládat vyrobenou, ale nespotřebovanou energii ze solární elektrárny a využít ji v noci, kdy sama nevyrábí,“ uvedl Tauber. Technologie má životnost až 15 let.
Výměna světel za úsporné LED panely sníží spotřebu osvětlení v budově o více než 70 procent. Roční úspora bude 27 megawatthodin (MWh) elektřiny. Znamená to snížení emisí CO2 nutných k výrobě této energie o 29 tun.
ČSAD Autobusy České Budějovice chce do dvou let rekonstruovat plochu autobusového nádraží v Písku. Nové by měly být zastávky, odjezdové plochy i zastřešení. „Podobně jako v Českém Krumlově nebo Velešíně,“ řekl Homola.
Tržby společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice v roce 2018 meziročně klesly o 28 procent na 106 miliónů Kč. Provozní zisk stoupl o pět procent na 11,3 miliónu, vyplývá z výroční zprávy. Firma zaměstnává asi 245 lidí, průměrná hrubá měsíční mzda řidičů v roce 2018 byla 32 807 Kč.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře