Projekty

Architekti a památkáři se dohodli na obnově vysílače Ještěd

Architekti a památkáři se dohodli na tom, jak by měla vypadat revitalizace Horského hotelu a vysílače Ještěd, i když zatím není jasné, kdo ji zaplatí. Unikátní stavba ale rekonstrukci nutně potřebuje, veřejnosti slouží už 38 let. Inženýrské sítě jsou poplatné době svého vzniku a obnovu potřebuje i laminátový plášť budovy. Řekla to náměstkyně libereckého hejtmana pro kulturu Lidie Vajnerová.
Životnost materiálu byla původně počítána na 20 let, za sebou má ale dobu téměř dvakrát tak dlouhou. Přestože Liberecký kraj není vlastníkem unikátní stavby, nechal sestavit komisi, složenou z odborníků, architektů a památkářů, kteří vytvořili soubor doporučení pro obnovu a nakládání s objektem, který je od roku 2006 národní kulturní památkou. Náklady rekonstrukci si ale nikdo netroufl odhadnout. Zpráva odborné komise poslouží k přípravě žádosti o dotaci na obnovu Ještědu z Integrovaného operačního programu Ministerstva kultury. Studie bude sloužit i oddělení památkové péče.
Odborníci doporučili, aby kraj vzhledem k mimořádnému významu Ještědu pro celý region udělal všechno pro to, aby Horský hotel a vysílač získal. Odborná komise doporučila při revitalizaci této výjimečné stavby respektovat památkové hodnoty. Zpracovat by se měl technický průzkum a dokončit průzkum stavební a historický. Na přípravě projektu by se měli podle odborníků podílet žijící autoři, k nimž vedle architekta Karla Hubáčka patří i Otakar Binar, statici Zdeněk Patrman a Zdeněk Zachař nebo stavební projektant Václav Bůžek. Zmizet by měla například pozdější přístavba takzvaného zimního vstupu a provizorní zasklení ochozu. Interiéry by se měly co nejvíce přiblížit své původní podobě.
 
Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Základní kámen stavby byl slavnostně položen před 45 lety v červenci 1966. Jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Vlastníkem objektu jsou od roku 2000 České radiokomunikace, které ho koupily za 85 miliónů korun a dalších více než 20 miliónů do něj investovaly.
zpráva ČTK

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*