Aktuality

Organizace Open House Praha připravila na podzim nové cykly procházek i interaktivní workshopy

Arcibiskupský palác Zdroj: OHP

Nádraží Praha-Bubny, Sibiřské náměstí v Dejvicích, Borůvkovo sanatorium, cyklus procházek po stopách šlechtických rodů na Malé Straně nebo série interaktivních naučných workshopů. Organizace Open House Praha zve v prvních podzimních týdnech na nové procházky ze svého celoročního programu i další akce zaměřené na architekturu a historii hlavního města.

Záměrně se v rámci celoročních procházek zaměřujeme i na lokality, které nepatří mezi turisticky nejatraktivnější cíle, ale přitom nabízí velmi pohnutou historii a dokreslují je příběhy, které zůstávají i většině Pražanů skryté. Jsme přesvědčeni o tom, že Praha je město plné zajímavých osudů a významných architektonických počinů, se kterými lidi rádi seznamujeme,říká ředitelka festivalu Klára Veselá. 

Borůvkovo sanatorium Zdroj: OHP

Novinky v programu

V minulosti se lidé s Open House Praha mohli již vydat na procházky věnované osudům Židů například do Libně nebo na Staré Město. V úterý 24. září se mohou nově vypravit do Holešovic, konkrétně na nádraží Praha-Bubny, odkud za druhé světové války odjížděly transporty do koncentračních táborů. „Kromě tragických událostí, které se zde v minulosti odehrály, budeme mluvit také o připravovaném Památníku ticha, který má tuto smutnou historii připomínat,“ přibližuje lektorka procházky Dagmar Winklerová. „Navíc se podíváme i do bývalé holešovické synagogy, která je dobře ukrytá v jednom z vnitrobloků,“ doplňuje.

Ve středu 25. září poté návštěvníky čeká nová vycházka po dejvickém Sibiřském náměstí. Tento název nese náměstí od roku 1925, s výjimkou období německé okupace, kdy se nazývalo Ošperské. „Tematicky bude procházka velmi pestrá, protože ačkoliv se jedná o poměrně malý prostor, najdeme zde řadu zajímavých staveb, například vilu režiséra a herce Otomara Krejči, budovy velvyslanectví nebo umělecká díla ve veřejném prostoru,“ vysvětluje historička umění a lektorka procházky Markéta Čejková. Podobně jako u procházek za brutalistickou architekturou, které organizace také pořádá, se vycházka zaměří na stavby ze 60. až 80. let 20. století.

Nákladové nádraží Žižkov Zdroj: OHP

Po stopách šlechtických rodů

Od září nabízí Open House Praha opakování procházek z cyklu Praha šlechtická, který se věnuje historii šlechtických rodů na Malé Straně. Cyklus začíná v neděli 8. září vycházkou zaměřenou na rod Lichtenštejnů, jeden z nejstarších ve střední Evropě. „Naše putování započneme u Tyršova domu neboli Michnova paláce, kde dnes sídlí Obec sokolská, zastavíme se u Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí a setkání završíme u stejnojmenného vodního paláce na Kampě,“ říká lektor cyklu Michal Šedivý.

Cyklus bude pokračovat v neděli 22. září procházkou vedoucí kolem paláců spojených s rodem Thunů, kteří po staletí zásadně ovlivňovali českou historii. „Vycházka povede od Toskánského paláce, který dnes slouží Ministerstvu zahraničí, přes vybrané ambasády až po okraj Malostranského hřbitova,“ upřesňuje Šedivý. Třetí a zatím poslední díl cyklu je na programu v neděli 6. října a jeho tématem bude rod Šternberků, kteří se do české historie od 18. století zapsali jako velcí patrioti. „Málokdo možná ví, že se například zasloužili o vznik Národní galerie,“ prozrazuje Šedivý a doplňuje: „V rámci této procházky se zastavíme například u Dietrichsteinského nebo Velkopřevorského paláce, navštívíme ukrytou Meditační zahradu AMU a povíme si o současných představitelích rodu i sídlech mimo Prahu.“

Archiv Baba Zdroj: OHP

Interaktivní workshop

Během září až listopadu se lidé mohou zúčastnit také naučného workshopu Architektura interaktivně, jehož cílem je prezentace architektonických slohů a jejich tvarosloví. „Workshop klade důraz na zapojení samotných účastníků a je určen každému, kdo má aktivní zájem o architekturu a chce se naučit jednotlivé styly bezpečně rozeznat,“ vysvětluje Michal Šedivý. „Na vybraných hradčanských a malostranských stavbách si ukážeme zvláštnosti každého stylu a jeho specifické prvky,“doplňuje. Cyklus se postupně zaměří v neděli 8. září na renesanci, v neděli 6. října na baroko a v neděli 3. listopadu pak na rokoko. Kapacita workshopu je omezena na malou skupinu účastníků. 

Nádraží Praha-Bubny, Zdroj: OHP

Další procházky a prohlídky

Organizace Open House Praha zve návštěvníky i na další akce, které je zavedou na různá místa Prahy. V pondělí 9. září se mohou vydat do funkcionalistické osady Baba v Dejvicích, na které se podíleli významní čeští architekti Pavel Janák a Josef Gočár. V pondělí 23. září pak mohou poznávat i stavby v blízkém okolí kolonie, které zaujmou nejen svou promyšlenou architekturou, ale i osudy svých autorů, stavebníků či uživatelů. V raně podzimním programu je i procházka, která představí česko-americké milostné příběhy, poslední dvě prohlídky Nákladového nádraží Žižkov v této sezoně, návštěva Borůvkova sanatoria či vycházka zaměřená na historii jedné z nejmalebnějších čtvrtí Prahy, Malé Strany.

Více informací a přehled všech akcí najdete ZDE. Vstupenky na celoroční akce Open House Praha je vždy nutné rezervovat předem na GoOut.net.

Tisková zpráva Open House Praha