Aktuality, Veletrhy a výstavy

Návrhy, modely a technická řešení scén pro dvě hry bratří Čapků

Jeden z modelů divadelní scény, foto Ilona Sochorová

V unikátní výstavě představí svoje práce studenti a studentky programu Scénické technologie Fakulty stavební ČVUT.

Fakulta stavební ČVUT Studenti při práci na modelech divadelních scén, foto Ilona Sochorová

Jak by mohlo vypadat komplexní zpracování scény divadelní hry Karla a Josefa Čapkových „Lásky hra osudná“ nebo hry Karla Čapka „Loupežník“?  Právě toto zadání bylo úkolem semestrálních prací studentů a studentek druhého ročníku bakalářského programu Scénické technologie Fakulty stavební ČVUT v Praze. Výsledky jejich práce, které budou zahrnovat koncepční řešení, fyzické modely divadelních scén v měřítku 1:50 a 3D vizualizace včetně světelného a technického řešení, mohou zájemci zhlédnout v atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze o víkendu 11.–12. ledna 2025. Součástí výstavy bude i komentovaná prohlídka v neděli 12. ledna v 15.00 hodin. Výstava návrhů divadelních scén studentů a studentek programu Scénické technologie je přitom pořádána vůbec poprvé. 

Fakulta stavební ČVUT Studenti při práci na modelech divadelních scén, foto Ilona Sochorová

Výstava v atriu fakulty představí semestrální práce studentů a studentek obou ateliérů bakalářského studijního programu Scénické technologie. V Ateliéru VOHLÍDAL – DVOŘÁKOVÁ – ČIVRNÁ zpracovávali hru Karla a Josefa Čapkových Lásky hra osudná, v Ateliéru SOUKENKA – ŠINDELÁŘ KASTLOVÁ připravovali scénu pro hru Karla Čapka Loupežník. Celkem bude k vidění cca padesát různých studentských projektů.

„Obě zadání se vybírala tak, aby se jednalo o jednoaktové hry. Tedy aby šlo
o jedno prostředí bez nutnosti přestavby scény, které dokáží studenti a studentky za jeden semestr komplexně zpracovat. Studenti a studentky měli k dispozici text divadelní hry, který jsme společně podrobili analýze, a to jak hlavní, tak i vedlejších dramatických situací, věnovali jsme se také rozboru motivací jednání jednotlivých postav,“
vysvětluje Ing. arch. Iva Dvořáková, Ph.D. z Ateliéru VOHLÍDAL – DVOŘÁKOVÁ – ČIVRNÁ. „V rámci výuky jsme se studenty a studentkami také probírali možnosti koncepčního řešení a jeho výtvarného pojetí, návrh osvětlení vybraných scén a konkrétní technická řešení navržené dekorace pro konkrétní rozměry a technické zařízení daného jeviště,“ uvádí Ing. arch. BcA. Veronika Šindelář Kastlová, Ph.D., z Ateliéru SOUKENKA – ŠINDELÁŘ KASTLOVÁ. „Kromě textu konkrétní divadelní hry jsme žádné jiné podklady, např. dříve zpracované návrhy scén, záměrně nedoporučovali, aby nebyli ve svém uměleckém návrhu nějak ovlivněni,“ doplňuje Ing. arch. Iva Dvořáková.

Studenti programu Scénické technologie se svými pedagogy a rozpracovanými modely divadelních scén, foto Ilona Sochorová

Na bakalářském studijním programu Scénické technologie, na nějž se studenti zapisují na Fakultě stavební ČVUT, se podílejí tři fakulty Českého vysokého učení technického v Praze – Fakulta stavební, Fakulta strojní a Fakulta elektrotechnická. „Při návrhu řešení studenti a studentky využívají poznatky, které načerpali napříč studiem na všech zapojených fakultách,“ uvádí doc. Jaroslav Daďa z Fakulty stavební ČVUT v Praze, který je garantem programu Scénické technologie. „Na jejich první práce v tomto předmětu typu PROJEKT jsme sami velmi zvědaví. Studijní program Scénické technologie je stále horkou novinkou a tato výstava semestrálních prací studentů druhého ročníku je vůbec první přehlídkou výsledků předmětu PROJEKT DIVADLA, FILMU A TELEVIZE. V rámci svého studia už ale studenti a studentky absolvovali řadu exkurzí do různých typů prostředí živého umění: divadla, filmových studií, televize, kde jim odborníci představili současné technické možnosti, takže by již měli mít základní představu o rozsahu oblastí, které jsou nutné vyřešit pro realizaci konkrétního inscenačního titulu,“ říká doc. Jaroslav Daďa.

Studenti spolu s prof. Vladimírem Soukenkou a Ing. arch. Veronikou Šindelář Kastlovou při práci na modelech scén, foto I. Sochorová

Při přípravě návrhů se studenti a studentky museli vyrovnat s řadou náročných úkolů. V obou ateliérech navrhovali scénu pro konkrétní prostor Nové scény Národního divadla. Projekt museli zpracovat od ideového konceptu přes návrh scény včetně osvětlení až po výrobní výkresy. Iva Dvořáková
a Veronika Šindelář Kastlová se shodují, že nejnáročnější pro studenty bylo udržet jejich umělecký záměr až do reálného technického řešení scény, připravit kvalitní vizualizace jevištní atmosféry a také zkreslit výrobní dokumentaci vybraných částí dekorace.

Výstavu semestrálních prací studentů a studentek druhého ročníku bakalářského studijního programu Scénické technologie představující návrhy divadelní scény hry Karla a Josefa Čapkových Lásky hra osudná a hry Loupežník Karla Čapka bude možné zhlédnout v atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze v Dejvicích o víkendu 11.–12. ledna 2025 od 10 do 18 hodin. Součástí akce je komentovaná prohlídka v neděli 12. ledna 2025 od 15.00 hodin. Vstup je zdarma. Více na fsv.cvut.cz.

Tisková zpráva

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*