Konference, semináře

Konference Co je to udržitelná architektura?

Jak dnes vypadá architektura, která má obstát pro další generace? Jak s udržitelností v architektuře pracují inženýři, sociologové či antropologové? Jsou aspekty udržitelnosti aktuálním tématem ve výuce, vědě a výzkumu? Odpovědi přinese mezinárodní konference pořádaná Ústavem navrhování II Fakulty architektury ČVUT v Praze, která se koná v úterý 11. prosince 2018 v budově fakulty (Thákurova 9, Praha 6, místnost č. 152, 153).

Konference nabídne pohled na udržitelnou architekturu jako na komplexní přístup, který je ekologický a ekonomický, současně ale také udržitelný po stránce sociální a kulturní, a schopný naplnit estetická očekávání společnosti. Jejím cílem je srovnání teoretických i praktických přístupů z různých oborů, vystoupí proto například psycholog Richard Jedon nebo historik a teoretik architektury Ondřej Hojda. Většina přednášejících jsou profesí architekti, ale i oni se tématem budou zabývat z různých perspektiv.

Zahraničním hostem bude finský architekt a designer Pablo Riquelme, v roce 2012 jmenovaný v rámci programu Design Driven City městským designérem Helsinek, kde stojí například za novou koncepcí městské knihovny. Navrhl pro ni interiér a vizuální styl a přepracoval také zákaznický servis. Podělí se o své zkušenosti s využitím designu ve veřejném prostoru, ve vyloučených lokalitách a rozvojových iniciativách měst, se kterými spolupracuje.

V dopoledním bloku věnovaném rozvojovým projektům vystoupí Eva Neumayerová s prezentací mezinárodních projektů staveb pro sociálně znevýhodněné komunity v Nepálu a Indii, Jan Tilinger a Eva Machová představí aktuální aktivity, které odstartovala stavba sluneční školy v Kargyaku. O zkušenostech z Himalájí promluví student architektury Tomáš Minarovič, například o tom, jak se místní dokáží vyrovnat s extrémními podmínkami a jaké stavební principy a „low-tech“ technologie jim pomáhají přežít.

Některé sociální aspekty udržitelnosti zmapuje odpolední série příspěvků, které přednesou Martin Kloda o problematice sociálního rozměru revitalizace severočeské krajiny a Karolína Kripnerová na téma architektury a bezdomovectví. Otázku, zda je centrum Prahy udržitelné, zodpoví Tomáš Vích, který se angažuje v aktivitách pro zdravé a transparentně spravované město.

Pozornost se zaměří i na způsoby, jakými se udržitelnost vyučuje na školách architektury. Svoji koncepci představí vedoucí pořádajícího ústavu Dalibor Hlaváček a Šárka Malošíková se bude zabývat přínosem „design-build“ projektů, tedy učením se na reálných projektech.

Konferenci uzavřou příspěvky Martina Čeňka o fotovoltaice v architektuře a městském prostředí, Tomáše Vanického z Centra pasivního domu, který se bude věnovat pasivnímu standardu energeticky úsporných staveb a zákulisí ekologického Oskara poodhalí odborný poradce poroty E.ON Energy Globe Award ČR Aleš Brotánek.

Další informace najdete zde, na konferenci je možné se registrovat zde.

tisková zpráva FA ČVUT

Konference Co je to udržitelná architektura?Konference Co je to udržitelná architektura?

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*