Konference, semináře

Den architektury netradičně představí také bankovní i obchodní domy

Devátý ročník festivalu Den architektury je v roce 2019 příznačně věnován svobodné architektuře po roce 1989 i výročí Bauhausu a nahlédne také do světa businessu. V rámci četných procházek a exkurzí se mohou zájemci podívat a zblízka prozkoumat obchodní domy, pasáže, budovy bank či spořitelen.

„Právě svět obchodu formoval architekturu a naše prostředí po listopadu 1989, vznikaly nové banky a obchodní centra. Ty zásadně proměnily fungování našich měst,“ říká ředitelka festivalu a renomovaná architektka Marcela Steinbachová a dodává: „Obchodní centra například přispěla k postupnému vylidňování historických center našich měst.“

S poutavým výkladem se veřejnosti otevře nová budova pražského ČSOB Kampusu, která je příkladem ekologicky ohleduplné architektury a tvoří stimulující pracovní prostředí. Pochází z dílny architektonického studia bratrů Chalupových, kteří zastupují v ČR velice progresivní současnou architekturu. Při komentovaných prohlídkách budou zpřístupněny nejen pracoviště a společné prostory, ale i technologické zázemí a střešní zahrady. Dále například architektka a urbanistka Anna Beata Háblová poodhalí historii obchodního domu Palladium, který stojí na místě kapucínského kláštera později předělaného na kasárnu. O den později se se stejnou architektkou podíváme blíže na OC Smíchov, které se autorům podařilo důstojně zapojit do struktury okolních budov města.

Nákupní centrum jako symbol svobody – to je název procházky s městským architektem Ondřejem Benešem v Děčíně, kde se z průmyslové oblasti stalo jedno z obchodních center města. V Táboře se zájemci mohou zúčastnit projekce dokumentu Chrámy peněz autorů Jany Pavlové a Martina Hrubého, který přiblíží ranou popřevratovou architekturu bankovních domů a spořitelen. Výstavbě obchodních domů se budou věnovat i na procházce s památkáři Jiřím Balským a Matějem Kubinou v Jaroměři. Kdo promluvil do tváře města Opavy více? Architekt Leopold Bauer svým obchodním domem Breda nebo Otto Reichner svým koupalištěm. To se dozvíme od historika umění Dalibora Halátka.

Festival potrvá sedm dní a odehraje se ve více než osmdesáti městech a obcích v České republice a na rekordních šestnácti místech na Slovensku. Nabídne mimořádně pestrou paletu akcí, jako jsou prohlídky jindy nepřístupných staveb, urbanistické i historické procházky, workshopy, představení a samozřejmě odborné přednášky či filmové projekce. Podrobný program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

tisková zpráva

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*