Společnost pro technologie ochrany památek (STOP) vydala sborník příspěvků z jarního semináře zaměřeného na vnitřní klima historických objektů.
Kolísání obsahu vlhkosti a teplot vzduchu v interiérech vede k negativním projevům až škodám na vnitřním povrchu staveb i předmětů v nich uskladněných. Převážná většina památkově chráněných objektů není vybavena klimatizací a je nutné vystačit s přirozenými regulačními prvky, které jsou ovšem podmíněny parametry venkovního vzduchu. Velká část stavebních památek je vybavena smíšeným mobiliářem, který se značně liší v požadavcích na optimální uložení, a je značně namáhána návštěvnickým provozem. Škody související s problematikou vlhkosti tak mohou být devastující. Seminář Památky a vnitřní klima se zabýval příčinami a důsledky poškozování interiérů vlhkostí, měřením parametrů vnitřního prostředí, zejména vzduchu, jejich interpretací a běžnými opatřeními k ochraně památek. STOP se tomuto důležitému tématu věnuje od roku 1998 dlouhodobě a v určitých cyklech se k němu vrací.
Obsah sborníku
● Úvodem – Pavel Fára; místopředseda STOP;
● Památky a vnitřní klima – peripetie jednoho diskursu – Zdeněk Vácha; územní odborné pracoviště v Brně;
● Složky interního mikroklimatu památkových staveb – Tomáš Hájek;
● Osvetlenie a jeho vplyv na vnútorné prostredie pamiatkových staveb – Jiří Hirš, Denis Miček, Jitka Mohelníková, Skarleta Floreková; Vysoké učení technické v Brně,
● Klimatizování historických budov větráním a vytápěním – Jan Červenák; TP – technika prostředí;
● Systémy větrání a vytápění v Löw-Beerově vile v Brně – Jan Červenák, TP – technika prostředí;
Sborník lze objednat na stránkách www.pamatky-stop.cz nebo pořídit v Knihkupectví Juditina věž v Mostecké ulici v Praze.
mi s využitím podkladů vydavatele
Nejnovější komentáře