Na knižním trhu je k mání aktualizovaná verze Brněnského architektonického manuálu. Slouží jako zdroj informací o brněnské meziválečné architektuře a současně jako průvodce městem s navrženými trasami. Kdo nechce s sebou nosit tištěnou knihu, může využít webovou podobu manuálu přizpůsobenou pro užívání v mobilních zařízeních.
Manuál vytváří odborný tým pod patronací brněnského Domu umění. Kniha poprvé vyšla v roce 2012. Aktualizované vydání bude na rozdíl od prvního k dostání také v běžné knižní distribuci.
Autorky Petra Hlaváčková, Šárka Svobodová a Lucie Valdhansová nově informují o rekonstrukcích a změnách, které se odehrály v posledních pěti letech. Stejné zůstává grafické zpracování, díky kterému publikace získala druhé místo v soutěži Nejkrásnější české knihy v kategorii vědecké a odborné literatury.
„Dalším cílem Brněnského architektonického manuálu je zmapovat poválečné období,“ řekla ČTK Petra Fujdlová z Domu umění. Odborníci se tak zaměří na stavby jako Janáčkovo divadlo, hotely International a Continental i brněnská sídliště.
Manuál se rozvíjí díky finanční podpoře ministerstva kultury a brněnského magistrátu. Webová podoba zahrnuje asi 400 objektů, k nimž nabízí podrobné informace, fotografie, plánovou dokumentaci nebo medailony architektů. Zájemci si také mohou zdarma stáhnout audioprůvodce po jednotlivých trasách. Zvukovou stopu namluvili brněnští herci a osobnosti.
Už v počátcích Brněnského architektonického manuálu se na chodnících před památkami moderní architektury objevily bílé kódy odkazující ke konkrétním záznamům v knize a internetové databázi. Po vzoru brněnského průvodce architekturou vznikají podobné projekty i v Plzni, Litomyšli a Hradci Králové.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře