
Ekologie jednotlivých stavebních technologií bývá někdy interpretována bez širšího kontextu a hlubších odborných znalostí. Snadno tak mohou vzniknout zkratkovité a nepřesné závěry opírající se jen o selektivní výhody základních výrobních surovin. Typickým příkladem je srovnání cihly a domů na bázi dřeva – zdánlivý ekologický favorit, montovaná dřevostavba, totiž v řadě aspektů prohrává.
Označení současných montovaných dřevostaveb jako domů na bázi dřeva je v celé problematice klíčové. Čisté dřevo je totiž v typické panelové dřevostavbě zastoupeno naprosto minimálně, v podobě sloupků z dřevěných profilů. Většinu skladby stěny pak tvoří záklopové a izolační a materiály, protože dřevo samotné vykazuje nedostatečnou tepelněizolační schopnost. Jedná se například o OSB, respektive dřevoštěpkové desky s pryskyřičnými pojidly. Izolační materiály zase musejí obsahovat retardanty hoření. Typicky se jedná o hydroxid hlinitý, retardanty s obsahem bromu, chloru nebo oxidu antimonitého. Výsledná konstrukce sice dobře izoluje proti úniku tepla, ale drahocenné teplo prakticky nedokáže akumulovat. V případě difuzně uzavřených dřevostaveb je navíc součástí skladby parotěsná zábrana. Ta zabraňuje prostupu vodní páry do tepelné izolace, pára tím pádem ale zůstává v interiéru. Dům se tedy neobejde bez instalace systému nuceného větrání nebo častého přirozeného větrání okny, které má za následek výrazné tepelné ztráty.


Dům je řešen jako klasická zděná stavba stěnového konstrukčního systému z pálených cihel HELUZ. Jednovrstvá skladba za použití prodyšné cihly byla zvolena právě proto, aby byla fasáda, která má mezi nosnou částí a plechem větranou mezeru, difuzně otevřená – bez parotěsné zábrany. I když nemá dům dodatečné zateplení, vyhoví pasivnímu standardu třídy A a navíc dům tzv. „dýchá“. Vzduchová mezera mezi plechem a zdivem zabraňuje přehřívání, protože v ní vzduch neustále cirkuluje komínovým efektem. U soklové partie domu je skryté nasávání a ve střešní části je plně odvětrávaný hřebenáč neboli výdech.
Výhody jednovrstvého zdění
Cihly HELUZ jsou vyráběny z přírodních materiálů, jako je hlína, jíl a písek. Výsledný výrobek vykazuje vysokou pevnost, skvělou únosnost po celém řezu konstrukce a díky voštinovým dutinám perfektně tepelně izoluje bez dalšího přídatného zateplení. Zachovává si tak difuzní propustnost zajišťující zdravé mikroklima v interiéru. V případě cihel HELUZ FAMILY 2in1 jsou sice voštinové dutiny plněné kuličkami polystyrenu pro ještě vyšší tepelněizolační schopnost, je pro to ale zvolena technologie plnění zachovávající paropropustnost stěny. Izolant je navíc chráněn masivní konstrukcí cihly a zachovává si tak své vlastnosti po celou dobu životnosti stavby. Pro představu: neplněná cihla HELUZ FAMILY vykazuje faktor difuzního odporu μ = 9,3, plněná cihla HELUZ FAMILY 2in1 hodnotu 9,7. Polystyrenová deska, běžně užívaná jako izolant difuzně uzavřených dřevostaveb, má hodnotu přibližně šestinásobnou.
Cihla versus dřevo z pohledu LCA
Porovnání ekologického dopadu dřevostaveb a cihlových domů je dlouhodobě diskutovaným tématem, do kterého vnáší více jasno i nedávno představená studie posouzení životního cyklu dřevostavby a cihlového domu provedená doc. Ing. Vladimírem Kočím, Ph.D., MBA, na Fakultě technologie ochrany prostředí, VŠCHT Praha. Metodou posuzování životního cyklu LCA byly porovnány environmentální dopady dvou rodinných domů, z nichž jeden byl dřevostavbou a druhý cihlovou stavbou. Jednalo se o domy svým účelem i dispozicí srovnatelné. V devíti z jedenácti sledovaných parametrů vykázala cihlová stavba lepší výsledky indikátorů kategorií dopadu než dřevostavba. Cihlová stavba vykazuje vyšší uhlíkovou stopu při výstavbě, ale v případě, že se do porovnání zahrnou i dopady či benefity nakládání s materiály vzniklými z demolice budov (stavba a demolice), environmentální dopady obou druhů budov se vyrovnají.
Posuzování životního cyklu (Life Cycle Assessment – LCA) je analytická komparativní metoda pro určení potenciálních environmentálních dopadů v rámci celého životního cyklu produktů, služeb a organizací. Díky zaměření na celý životní cyklus je možné odhalit i environmentální dopady, které nejsou na první pohled zjevné. V úvahu bere procesy od těžby nerostných surovin přes dopravu, výrobu, užití až ke konečnému zpracování jako odpadu a zohledňuje energetické a surovinové náklady a dopad na životní prostředí pro každý z nich. Důležité jsou zejména emise do ovzduší, vody i půdy a spotřeba energie a materiálů.
Tato metoda je klíčová pro přechod na cirkulární ekonomiku. Současné výrobní schéma operuje na principu lineárního produkčního řetězce. Ze surovin se stává výrobek, z nějž se po použití stane odpad. Zelený produkční řetězec má za cíl odstranit všechny negativní externality výroby. Odpad by v tomto případě měl být jen organického původu, všechny syntetické látky by mělo být možné znovu použít jako suroviny o stejné kvalitě. Aby se zjistilo, jak moc se výroba a používání výrobku skutečně tomuto ideálu přibližují, je zapotřebí evaluace. Tu zajišťuje právě soubor metod Posuzování životního cyklu.


6 DŮVODŮ, PROČ POSTAVIT DŮM Z CIHEL HELUZ
Rychlejší výstavba – Všechny komponenty HELUZ, od cihel až po komíny, jsou dokonale provázané a vzájemně spolupracují, což realizaci výrazně zrychluje a zjednodušuje.
Úsporné bydlení – Cihly HELUZ FAMILY a HELUZ FAMILY 2in1 mají vynikající tepelněizolační vlastnosti. Jsou vhodné pro všechny typy energeticky úsporných staveb, a to včetně pasivních domů.
Zdravé prostředí – Cihla je přírodní materiál, který nepropouští teplo, ale zároveň stále dýchá. V domě se nehromadí vlhkost a nevznikají plísně.
Odolná a bezpečná stavba – Zdivo je pevné, ohnivzdorné, odolá extrémnímu počasí i různým organismům. Stavba po dokončení nepracuje, nehrozí popraskání omítek ani jiné deformace.
Investice do budoucnosti – Z cihel HELUZ postavíte dům pro několik generací. Zároveň ho vaše děti budou moci upravovat podle svých potřeb. Materiál umožňuje přístavby, dostavby a změny dispozice.
Kompletní výbava na stavbu – Nabízíme veškeré materiály a pomůcky pro zdění, které budete při stavbě potřebovat. Zároveň vám pomůžeme a poradíme. Na nás se můžete spolehnout díky službám profesionálního týmu HELUZ.
Více informací na www.heluz.cz
Podle podkladů společnosti HELUZ
Publikováno v časopise Materiály pro stavbu č. 1/2025.