Výrobce pálených cihel Wienerberger cihlářský průmysl meziročně téměř zdvojnásobil zisk po zdanění na 105,7 mil. Kč. Firma k 1. lednu 2019 dokončí fúzi se společností Tondach, nyní vlastní 82 procent jejích akcií. ČTK to řekl předseda představenstva Wienerbergeru Luděk Bárta. Čistý obrat měla firma loni 1,54 miliardy, meziročně o 280,8 miliónu vyšší.
Vyšší zisk připisuje Bárta tomu, že se povedlo zefektivnit výkony, ušetřit na nákladech, zejména díky projektům na úspory energií. „Investovali jsme do automatizace linek i do vývoje nových výrobků. Podařilo se nám po recesi získat důvěru zákazníků a zvýšit prodejní ceny nad úroveň inflace, prodat více inovativních výrobků s vyšší marží,“ řekl Bárta a dodal, že nárůst odbytu souvisí i s mírnou zimou. K fúzi s výrobcem střešní krytiny Tondach poznamenal: „Cihláři a krytináři patří dohromady, každá cihelna uměla vyrobit cihly i tašky. Akvizice je dílem naší matky, která přikoupila další podíly v Tondachu. I my jsme ty společnosti v České republice propojili, s největšími řetězci uzavíráme smlouvy společně.“
Do roku 2020 chce firma investovat 1,3 miliardy Kč, letos investuje 162 miliónů. Vylepší provozy, automatizaci a sníží spotřebu energií.
Firma řeší, jak snížit energetickou náročnost budov, jak zlepšit tepelněizolační vlastnosti cihel. Dále chce zlepšit akustické parametry cihel. „Každý decibel je ohromný skok. Na každé stavbě hraje akustika velikou roli, když nejsou mezibytové příčky dostatečně akusticky dobré, okamžitě jsou z toho reklamace,“ řekl Bárta.
Wienerberger i s Tondachem zaměstnává téměř 800 lidí. Za poslední dva roky přijal 27 kvalifikovaných dělníků nebo specialistů, dalších 20 až 30 hledá. Dělníci berou 27 až 33 000 Kč, jede se v nepřetržitém provozu.
„Jsme rádi, že se nám podařilo přesvědčit zákazníky o tom, že stavět kvalitně se vyplatí. Co se nám ještě úplně nepovedlo, je zacelit rány po období recese, po krizi jsme se zmenšili o polovinu. Jediné, z čeho mám obavu, je velký převis poptávky po bydlení a prudce rostoucí ceny nových bytů i nájemného. Neúměrný růst cen může zablokovat oživení ekonomiky v Česku,“ řekl Bárta, jenž ve firmě pracuje od ledna 1995.
Společnost je členem skupiny Wienerberger – největšího světového výrobce cihel. V Česku má sedm cihelen, závod na nosníky i čtyři závody na výrobu keramické krytiny. Jednou z novinek je to, že od roku 2014 vyrábí v závodě Novosedly na Břeclavsku cihly plněné minerální vatou.
zpráva ČTK, wd
Nejnovější komentáře