Soutěže

Prohlédněte si objekty přihlášené do soutěže Stavba roku 2017

Od června se na www.stavbaroku.cz prezentuje 52 staveb, z toho pět objektů v zahraničí. Soutěží stavby různých velikostí i druhů – komerční, bytové i historické stavby, liniové, dopravní, průmyslové i úpravy veřejného prostoru. Odborná osmičlenná porota a Sbor expertů s 18 specialisty zahájili hodnocení s cílem vybrat stavby do druhého kola pro osobní návštěvu a následně nominaci 15 objektů na titul Stavba roku. Nominace budou vyhlášeny 7. září a odstartováno hlasování veřejnosti.

Soutěž organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství jako nadační program řízený radou programu za účasti spoluvypisovatelů soutěže, kterými jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu, ČKAIT, Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

„Naše soutěž samozřejmě kopíruje aktuální situaci na stavebním trhu. Stavební produkce v roce 2016 klesla meziročně reálně o 7,6 %, v pozemním stavitelství o 3,3 % a inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční pokles o 16 %. I přes tento pokles můžeme v 25. ročníku odprezentovat přes 50 většinou velkých staveb, které byly dokončeny do letošního května,“ hodnotí situaci Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., prezident SIA ČR – Rady výstavby a předseda správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a rady programu Stavba roku.

Regionální rozložení přihlášených staveb koresponduje se stavební aktivitou na území. Nejsilněji je zastoupena Praha (20 staveb), i když tomu tak vždy nebylo, následuje Moravskoslezský kraj (6), Jihočeský kraj (5), Středočeský a Ústecký kraj je zastoupen shodně 3 stavbami, po 2 přihláškách přišlo z Olomouckého, Jihomoravského, Královehradeckého, Pardubického, Libereckého kraje a 1 přihláška z Vysočiny.

Soutěžící stavby jsou poměrně rovnoměrně rozděleny mezi rekonstrukce a novostavby. Typologicky se přihlásili rekonstrukce historických objektů (10), komerční a kancelářské budovy (12), nákupní centra (2), bytové a rezidenční domy (15), kulturní, vzdělávací a sportovní zařízení (4), silnice a železnice (5), úpravy veřejného prostoru (3) a také vodní díla (2).

Mezi přihláškami staveb z ČR jsou kvalitativně zajímavé objekty s rozdílným účelem využití, například unikátní projekt studentského bydlení Kampus Palace v Ostravě, který poskytuje komplexní zázemí a služby pro ubytované, dále skvělé rekonstrukce historických budov (nejen uzavřených památek, ale i používaných v denním provozu, jako radnice atd.), velmi dobře zvládnuté veřejné prostory, což jsou spíše urbanistické práce – Tyršovy sady v Pardubicích, Bakaláře v Písku, Studentské náměstí v Kadani.

Mezi zahraničními stavbami je přihlášeno vodní dílo na Slovensku, které funguje jako víceúčelový objekt, dále polský komplex tří výškových budov, který má ambice tvořit nový městský prostor ve svých stěnách nebo dálniční obchvat v evropském koridoru sever–jih.

Více informací najdete na www.stavbaroku.cz.

tisková zpráva