Moderní architekturu 20. let 20. století ve Zlínském kraji představí výstava na zámku v Holešově na Kroměřížsku. Zaměřena je především na tvorbu Jana Kotěry, Františka Lydie Gahury, Vladimíra Karfíka, Miroslava Lorence a Jiřího Voženílka.
Výstava situovaná do chodeb prvního patra zámku začne v pátek 30. června a potrvá do 3. září. Přístupná je volně, sdělil ČTK Ondřej Machálek z Městského kulturního střediska Holešov.
„Připraveno bude asi 60 panelů s profily architektů, archivními fotografiemi nebo plány,“ řekl Machálek.
Z tvorby architektů uvidí návštěvníci legendární Karfíkův zlínský mrakodrap, takzvanou jednadvacítku, a zlínskou radnici a památník Tomáše Bati od Františka Lydie Gahury. Prezentovány budou také první domy a regulační plán Jana Kotěry, Společenský dům v Otrokovicích, Lorencovy stavby v Napajedlích a Holešově nebo Voženílkův Kolektivní dům ve Zlíně.
„Pro holešovské patrioty může být zajímavé, že se Miroslav Lorenc a Jiří Voženílek narodili přímo v Holešově,“ uvedl Machálek. Oba architekti patří spolu s Kotěrou, Gahurou a Karfíkem mezi nejvýraznější představitele nejen moderní architektury Zlínského kraje, ale zároveň i československé architektury 20. století.
Podrobné informace o výstavě zde.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře