Veletrhy a výstavy

FOR ARCH podporuje stavební řemesla a navazování spolupráce se zahraničními společnostmi

Jedním z hlavních témat letošního veletrhu FOR ARCH, který se uskuteční na konci září v areálu PVA Expo Praha, bude podpora odborného vzdělávání. V jeho rámci proběhne i finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel (SUSO). Chybět nebude ani další ročník oblíbených dvoustranných obchodních jednání Matchmaking Business Meetings a konference ředitelů evropských řemeslných komor.

Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH je projektem s celoroční působností zaměřený na podporu oboru stavebnictví jako celku. Vrcholem sezóny je pak veletrh samotný. Poprvé na něm bude představena koncepce různých denních témat zaměřených na významné trendy současného stavitelství.

Proběhne finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel (SUSO). Té se od jejího vzniku v roce 1996 zúčastnilo přes 4500 vybraných žáků v doprovodu více než 1700 pedagogů. Každoročně zde představí své umění průměrně 80 odborných škol. Čtyřdenní finálové kolo soutěže se bude týkat zejména oborů zedník, tesař, kameník a kamenosochař, avšak zároveň zde mohou soutěžit či prezentovat se řemeslné obory jako montér suché výstavby, pokrývač, čalouník a další. Mladí učni musí v rámci česko-slovenského projektu projít teoretickou i praktickou zkouškou. Konkrétní zadání pro praktickou část ve formě technických výkresů obdrží soutěžící od odborné poroty těsně před začátkem zkoušky.

Ve čtvrtek 22. září se uskuteční čtvrtý ročník oblíbených dvoustranných obchodních jednání Matchmaking Business Meetings. Zde budou moci podnikatelé ve stavebnictví získat nové kontakty na evropském trhu a navázat partnerství se zahraničními společnostmi. Oborové zaměření se bude převážně týkat konstrukčních a stavebních činností, obkladačských a zednických prací, vytápění, komínových sestav, ochrany povrchů, automatizace pro průmysl i domácnosti a rovněž údržby a modernizace objektů, včetně rekonstrukce památek. Na přípravě těchto oblíbených B2B obchodních jednání se podílí společnost ABF společně s Enterprise Europe Network (EEN) při Centru pro regionální rozvoj ČR, a. s. Další podrobnosti a registrační formulář naleznou zájemci na internetové stránce http://forarch2016.talkb2b.net/. Ve stejný den proběhne konference ředitelů evropských řemeslných komor nazvaná Sasko-český řemeslnický dialog 2016. 

Ještě než veletrh FOR ARCH otevře své brány návštěvníkům, mohou zájemci o stavebnictví a architekturu navštívit v pořadí osmý ročník konference Křižovatky architektury na téma Kulturní krajina: proměny_tvorba_ochrana, která se uskuteční již 2. června v Národním technickém muzeu v Praze. Zabývat se bude především rozvojem a ochranou kulturní krajiny, systémy sídelní zeleně a krajiny ve městě, rozebere problematiku čerpání dotací pro zlepšení kvality krajiny a představí několik tuzemských a zahraničních případových studií. V programu vystoupí například ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ředitelka sekce Detailu města, IPR Praha Pavla Melková, Klára Salzmann, členka představenstva ČKA, Dan Jiránek ze Svazu měst a obcí ČR, Leoš Anderle z developerské skupiny Sekyra Group. V diskusním panelu věnovaném dotačním titulům se účastníci mohou těšit na Pavla Sekáče, náměstka ministra zemědělství a Tomáše Sklenáře, ředitele Odboru územního plánování MMR.

tisková zpráva