Stavitel

Londýn zůstává na špičce mezi evropskými nákupními třídami

Old Bond Street je nejdražší nákupní třídou v Evropě.

 

 

Poptávka po prostorách na nejatraktivnějších nákupních třídách v Evropě vedla v tomto roce ke konci září k růstu nájemného až o 20 %. Ze zprávy Colliers International o nejžádanějších maloobchodních lokalitách ve 3. čtvrtletí vyplývá, že nájemné prvotřídních prostor na Old Bond Street nyní dosahuje 804 britských liber za čtvereční stopu za rok (863 eur za metr čtvereční za měsíc), což znamená, že Londýn si udržel pozici nejdražší nákupní třídy v Evropě, kde poptávka po prostorách na stěžejních ulicích i nadále převyšuje nabídku.


Zatímco většina nákupních tříd v první desítce zaznamenala meziroční růst, nadhodnocené nájemné prostor nejvyšší kategorie na ženevské Rue du Rhône ve Švýcarsku bylo kvůli obtížným podmínkám na trhu sníženo o 14 % oproti stejnému období vloni, což byl největší pokles v první desítce.

Pokud jde o nejvyšší růst, Oslo v Norsku zaznamenalo nárůst nájemného o 33 % v posledních dvanácti měsících a 11% růst v posledních šesti měsících (v současné době je zde nájemné na úrovni 205 eur/m2/měsíc). Další třídy, které zaznamenaly růst nájemného, se nacházejí v Manchesteru (růst o 9,5 %) a v Bělehradu (růst o 9,1 %).

Sean Briggs, ředitel maloobchodního oddělení pro východní Evropu Colliers International řekl: „Další růst nájemného prostor nejvyšší kategorie se očekává v Londýně, kde poptávka i nadále převyšuje nabídku. Růst nájemného se očekává také v hlavních městech v Pobaltí v důsledku omezeného počtu projektů ve výstavbě a stabilní poptávce po maloobchodních prostorách. Očekává se, že se maloobchodní tržby v příštích měsících budou pohybovat kolem současných úrovní, takže maloobchodníci bsuou optimalizovat své podnikání mezinárodními expanzemi a zmenšováním na neziskových trzích. Dokonce i silní hráči na trhu uzavírají nevýdělečné obchody a stahují se z trhů, kde není šance na rychlé zlepšení, a naopak expandují na nové výdělečné trhy. Například Mango se stáhlo z Bulharska, protože zbankrotoval jeho tamní partner, ale expandovalo v Polsku a Německu.“

Mezinárodní expanze se netýká jen známých světových prodejců, jako je Inditex, H&M a GAP. Mimo domácí území a na nové mezinárodní trhy expandují východoevropské značky. Polský maloobchodník LPP vstupuje na trhy ve východní Evropě a Středním východě a zvažuje zavedené trhy západní Evropy. Polský prodejce obuvi CCC vstupuje do Slovinska, Rakouska a Turecka a další obchody otevírá v Chorvatsku a Německu.

Město, kde došlo k nejvyššímu nárůstu nájemného prostor v prvotřídních obchodních centrech, byl Bělehrad, který vykázal 30% meziroční růst v důsledku nerovnováhy poptávky nad nabídkou. Pobaltí zaznamenalo tlak na růst nájemného v obchodních centrech z důvodu nízké neobsazenosti prostor a stabilní poptávky. Růst nájemného v obchodních centrech byl evidován v Oslu (10 %), Düsseldorfu (5,4 %) a Minsku (5,7 %).

Nejslabší výsledek mají jihoevropské trhy, ačkoliv prestižní lokality i nadále přitahují mezinárodní obchodníky. Například Milán zůstává populární zejména pro luxusní značky a Lisabon zažil další příliv mezinárodních maloobchodníků jako Havaianas, Aristocrazy a Victoria´s Secret. Očekává se, že značka Michael Kors zde otevře obchod na začátku příštího roku.

Martin Šubrt

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*