Developeři se proto zaměří na zkvalitňování stávající nabídky.
Přepočet moderní maloobchodní plochy v obchodních centrech na 1000 obyvatel v ČR dosahuje 220 metrů čtverečních – tento údaj, který se podle poradenské společnosti DTZ stále nachází pod evropským průměrem, jenž je na úrovni 261 m2. Do konce roku 2014 by saturace v Evropě měla narůst na 287 m2, Česká republika se však bude i nadále pohybovat pod evropským průměrem – 240 m2 na 1000 obyvatel.
Zcela jiný obrázek však ukazují některá česká a moravská města: zatímco Praha vykazuje saturaci na úrovni 723 m2, Liberec už dokonce přes 1200 m2. Je to výrazně více než například v Paříži, Mnichově či Londýně. V těchto metropolích ani v následujícím roce nepřesáhne saturace 400 m2 na 1000 obyvatel.
Přes uvedenou statistiku developeři podle DTZ letos dodají na trh 181 200 m2 retailu, což je nejvíce od roku 2009. V roce 2014 se nabídka rozroste o dalších 150 000 m2 v nových obchodních centrech či retail parcích. Stále častěji se do přehledu nových projektů dostávají komornější záměry kolem 10 000 m2 plochy, a to ve městech jako Litoměřice nebo Nový Jičín. Nezřídka jde o expanzi stávajících obchodních center nebo retail parků, případně přestavbu starších objektů.
Analýza DTZ vnímá Českou republiku jako stabilní prostředí s mírným růstem spotřebních výdajů obyvatel. Developeři nebudou o pozornost zákazníků usilovat již jen novými obchodními centry, ale také stále více investicemi do těch, které jsou nějakou dobu v provozu. A to s cílem jejich přesnějšího positioningu (místa na trhu), zkvalitňování prostředí i nájemního mixu, designu či technologií. Podle Lenky Šindelářové, vedoucí oddělení Research & Consulting v DTZ, tomu nahrává i fakt, že řada nákupních center do roku 2015 dosáhne konce životního cyklu, kdy je redevelopment nebo remodeling nezbytný.
Expanze retailu v České republice je však marginální v porovnání s rozmachem připisovaným experty DTZ v dalších zemích střední a zejména východní Evropy. Jen v letech 2013 a 2014 má přibýt 12 milionů m2 maloobchodu. Jen v Turecku to má být 6 000 000 m2 plochy, v Polsku necelý milion a ten samý objem překvapivě i ve Francii. „Jsou země, a patří k nim vedle Turecka ještě například Rumunsko nebo Ukrajina, kde je míra saturace na úrovni třetiny evropského průměru. Pokud porostou dle predikcí i příjmy tamních obyvatel a ochota utrácet, bude aktivita developerů směřovat právě sem,“ vysvětluje Lenka Šindelářová.
Jiří Hlinka
Nejnovější komentáře