Soutěže

Soutěž společnosti FAKRO Ateliér budoucnosti – výsledky

Ateliér budoucnosti – nový prostor pro nové vize – takto znělo téma pátého ročníku mezinárodní designové soutěže pořádané firmou FAKRO a evropským architektonickým časopisem A10. Úkolem bylo vytvořit vizualizaci funkčního prostoru ateliéru budoucnosti, místa, ve kterém se tvůrčí duch setkává s řadou inovativních řešení a vytváří podmínky pro zhmotnění vizí umělců. Soutěžní projekty měly obsahovat minimálně tři inovativní výrobky FAKRO.
Soutěže se zúčastnili architekti z více než 20 zemí světa, mj. z Austrálie, Iránu, Řecka, Německa, Polska, Španělska, Ukrajiny, Srbska, Portugalska a mnoha jiných. Více než 60 vizionářských projektů podkroví hodnotila mezinárodní porota, kterou tvořili: Indira van’t Klooster, šéfredaktorka časopisu A10; Ethel Baraona Pohl, kritička a kurátorka architektury; Sabina Sujew, Master of Arts, vedoucí exportu FAKRO.
Porota před sebou měla výjimečně obtížný úkol, protože zaslané projekty byly na velmi vysoké úrovni. Po bouřlivých diskusích porota vybrala vítěze:
1. místo: Katarzyna Furgalińska a Michał Lisiński z Polska, projekt: Venus of Garage;
2. místo: Aristide Antonas-Antonakakis z Řecka, projekt: The Florizel building;
3. místo: Fabio Damiani, Daniele Cremaschi, Marco Quistini, Silvia Pezzetti z Itálie, projekt: Light Box.
1. místo: Katarzyna Furgalińska a Michał Lisiński z Polska, projekt: Venus of Garage
 
Vyznamenání:
1. Oficina de Arquitectura – Angelo Paez Calvo, Pedro Juan Jaramillo Carling, Lucas Jaramillo Pacheco, Jairo Hernan Ovalle Garay z Kolumbie, projekt: An Underground Atelier;
2. Anna Ślimak a Monika Gitner z Polska, projekt: ARTERIER;
3. Florent Le Corre a Katharina Riedel z Německa, projekt: Inspirational Workspace Unit;
4. Krzysztof Stępień a Agnieszka Wyrwas z Polska,projekt: SOLITUDE – a place that doesn’t exist.
 
Vítězové získávají za první místo 5000 eur, za druhé místo 3000 eur, za třetí místo 2000 eur.
„Při hodnocení porota posuzovala kreativitu architektů, důraz na detaily, myšlenku, lyriku a také sociální aspekt. Projekty na nás udělaly dojem, a proto byl výběr vítězného tak obtížný. Zvítězila ta práce, která byla nejvíce realistická a může vzniknout a existovat na každém místě ve světě, ve kterém se nacházejí garáže. Námi hodnocené projekty ukazují, že architekti vycházejí z typických architektonických řešení a kladou velký důraz na sociální aspekt,“ vysvětluje Sabina Sujew ze společnosti FAKRO.
tisková zpráva