Soutěže

Studentská soutěž Život pod střechou – výsledky

V prostorách Písecké brány v Praze byly na konci školního roku slavnostně oznámeny výsledky jubilejního 10. ročníku soutěže Život pod střechou, kterou pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR každoročně vyhlašuje společnost VELUX. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet 211 studentů z 20 škol. Přihlášené práce hodnotily osobnosti české architektury doc. Ing. arch. Ján Stempel a Ing. arch. Adam Gebrian.

Vítězové
Obr. 1: Jiří Formánek, projekt Barn House Vítězem soutěže se stal Jiří Formánek ze SPŠ Stavební Opava s projektem nazvaným Barn House (obr. 1). Pod odborným vedením Ing. Tomáše Fischera navrhl koncept rodinného domu odkazujícího na tradiční venkovské stodoly. „Celkově se jedná o velmi dobře promyšlené a detailně zpracované a prezentované řešení domu. Dvoupodlažní obytný prostor má vizuální kontakt s venkovním prostředím, je dobře prosvětlený a pracuje s komínovým efektem pro efektivní ventilaci. Prosvětlení celého objektu cíleně reaguje na funkční využití jednotlivých prostor. Zaujalo nás i to, jak je do projektu zakomponováno využití obnovitelných zdrojů energie,“ popisuje Ján Stempel, jeden z členů odborné poroty.
Rodinný dům Barn House oslovil i laickou porotu složenou ze zaměstnanců společnosti VELUX Česká republika, která hlasuje pro svého favorita zcela nezávisle na rozhodnutí odborné poroty. Poprvé v desetileté historii soutěže se tak laická porota shodla s porotou odbornou.
 
Obr. 2: Roman Bolcek, projekt Polyfunkční dům na ulici Poláškova Stříbro si odnáší projekt Polyfunkční dům na ulici Poláškova Romana Bolceka ze Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí (obr. 2). Garantem projektu je Ing. Miroslav Maňas. Porotu zaujalo zejména zdařilé zakomponování objektu do stávající struktury zástavby města. „Dům má odpovídající měřítko a díky oblému tvaru a střízlivě koncipované fasádě je přesvědčivým řešením pro daný prostor. Zajímavým prvkem jsou byty umístěné v posledním podlaží, ty cíleně využívají horní osvětlení světlíky a světlovody v místech dále od fasády,“ popisuje oceněný projekt Adam Gebrian.
 
 
Třetím místem, stejně jako v loňském ročníku, ocenila porota Martina Pagáče ze Střední průmyslové školy Zlín, tentokrát za Rekreační bydlení Salaše (obr. 3). Práci vedl Ing. Libor Dubčák. Porotu oslovila zdařilá kompozice hmot obou objektů rekreačního bydlení i rozdělení soukromého a sdíleného prostoru v podobě společné venkovní terasy. Prosvětlení objektu a vizuální kontakt s venkovním prostředím jsou řešeny velmi citlivě. Porota ocenila i návrh dvoupodlažního obytného prostoru pro rekreační účely, kde je vhodně využito horní osvětlení střešními okny.
 
Odměny
Při udělení odměn porota ocenila individuální přístup k řešení domů, kde se studenti zabývali různými přístupy k návrhu domu – sochařským pojetím základní hmoty domu, prolínáním vnitřního prostoru nebo integrací domu do svažitého terénu. Tři z projektů ocenila porota zvláštními finančními odměnami. Získali je:
Michal Králik ze SPŠ stavební Hradec Králové, David Šmíd ze SPŠ Kadaň a Adam Zaňka ze SPŠ Tábor.
 
Obr. 4: Kateřina Rohelová, projekt LightVisionJubilejní ceny
Společnost VELUX letos udělila i jubilejní cenu za interiér, a to projektu LightVision, jehož autorkou je Kateřina Rohelová z AVE ART Ostrava, soukromé Střední umělecké školy, s. r. o. (obr. 4). Odbornou garantkou byla Ing. Iva Lukšová, Ph.D. U návrhu porota vyzdvihla práci s denním světlem, jeho působení na lidský organizmus. Autorka nechává světlo volně prostupovat celým prostorem, zabývá se vnímáním měnících se světelných podmínek během dne a používá světlo jako navigaci pro obyvatele se zrakovým handicapem.
Jubilejní cenu za největší počet odevzdaných projektů a finanční odměnu 15 000 Kč vyhrála SPŠ stavební Brno s 15 přihlášenými projekty.
 
 
V rámci jubilejního ročníku byli odměněni také pedagogové. Pro garanty prvních dvou oceněných studentů je připravena dvoudenní exkurze do aktivních domů Green Lighthouse a mateřské školy Solhuset v dánské Kodani. Prvním oceněným se tak stal pan Ing. Tomáš Fischer ze SPŠ Stavební Opava, druhým Ing. Miroslav Maňas ze SPŠ stavební ve Valašském Meziříčí.
Více informací o soutěži včetně soutěžních projektů je k dispozici zde.
wd podle podkladů společnosti VELUX ČR