Vítězné práce z mezinárodní architektonické soutěže Bridging Prague Award, která se zabývala pražskými náplavkami, si mohou lidé prohlédnout na výstavě. Od 1. 6. je ve svém pražském sídle v Josefské ulici zpřístupnila Česká komora architektů.
Soutěž hledala náměty na proměnu vltavského nábřeží v Praze. Konala se v rámci festivalu reSITE, který se v květnu konal v Praze a který chce nastartovat debatu o změnách v urbánním plánování vedoucích ke zlepšení veřejných prostranství v Praze i v celé ČR.
Vítězem soutěže se stal kanadský architekt Pete North. „Návrh se koncentruje na posílení přírodního charakteru míst v blízkosti řeky, tam, kde je to logické a realizovatelné. Snaží se vytvořit synergii mezi parkovými lokalitami a řekou, jde mu o jejich propojení do logického řetězce vzájemně navazujících prostor,“ uvedli porotci ve svém zdůvodnění výběru. North nechce do míst u řeky zasahovat nijak radikálně. Navrhl hlavně dnes neupravené části břehů kultivovat, občas přidal na vodu dřevěné molo, počítá s chodníky, cyklostezkami, záhonky květin.
Do soutěže se zaregistrovalo 662 ateliérů z celého světa. Porota vybírala z více než 100 zaslaných návrhů. Soutěž s festivalem reSITE organizovala škola Architectural Institute in Prague (ARCHIP).
Architekti měli zpracovat nejvhodnější řešení pro nábřeží Vltavy a jeho bezprostřední okolí, vymezená dvěma mosty – z jihu Železničním a ze severu Libeňským. Tento dlouhý úsek řeky má na obou březích velmi různorodý charakter i kvalitu.
„Chtěli jsme se na Vltavu podívat s nadhledem a získat pro její spojení s Prahou nové náměty, což se podařilo. Dle autorů nejlepších návrhů má rozlehlá vodní plocha ve městě velký potenciál – ale k jeho plnému využití schází celková a jasná koncepce," řekl Petr Pištěk, prorektor ARCHIP.
K výraznému oživení řeky by podle něj stačily i relativně malé úpravy. Ty mohou propojit různé části nábřeží, zpřístupnit Vltavu pro kulturu a sport, nebo naopak podpořit přírodní lokality.
Budoucností náplavek se chce zabývat také pražská radnice, zatím vypověděla smlouvy nájemcům náplavek, s jejichž správou nebyla spokojena a chce místa napříště spravovat sama. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) správci nevyužívali dostatečně atraktivitu řeky a neposkytovali Pražanům dost volnočasových aktivit.
Mezinárodní soutěž byla anonymní, dvoukolová, otevřená všem zájemcům bez ohledu na věk nebo profesi. Zúčastnit se mohli jednotlivci, ateliéry i týmy. Soutěžní návrhy hodnotily dvě poroty, ze zaslaných návrhů vybrala jury ve složení Igor Kovačević (CZ), Adam Gebrian (CZ), Ondřej Hofmeister (CZ), Henry Hanson (US) a Štěpán Špoula (CZ) 19 finalistů. Hlavní mezinárodní porota pak v průběhu festivalu reSITE vyhodnotila 3 nejlepší návrhy a udělila dvě čestná uznání. V porotě zasedli Jakub Cigler (CZ), Lisa Diedrich (DE), Adam Gebrian (CZ), Alexandros Washburn (US), Michael Rink (DE).
První místo – The River Works (Řeka funguje), Pete North (Kanada)
Návrh se koncentruje na posílení přírodního charakteru míst v blízkosti řeky – tam, kde je to logické a realizovatelné. Snaží se vytvořit synergii mezi parkovými lokalitami a Vltavou, jde mu o jejich propojení do logického řetězce vzájemně navazujících prostor. Prakticky nic nového nestaví, ale snaží se posílit odpočinkový charakter prostor u řeky a zároveň se přirozenějším způsobem vypořádat s možnými povodněmi v budoucnosti. Pro Negrelliho viadukt vidí budoucnost v podobě newyorské Highline a zároveň navrhuje propojení se Stromovkou a Výstavištěm úpravou prostoru bývalého nádraží Praha-Bubny. Štvanici chápe jako nezastavěnou oázu uprostřed města.
Druhé místo – Bring your ideas to Vltava (Přineste k Vltavě svoje nápady), Juras Lasovský, Koen Hezemans (Nizozemí)
Opak teoretických vizí. Představa o lodích s praktickou náplní, které jsou provozovány místními komunitami a společně mohou pomoci jak s fyzickou změnou daného místa, tak i s jejím krátkodobým oživením v podobě kulturních programů.
Třetí místo – Prague and Vltava (Praha a Vltava), Martin Špičák, Nikola Dočekal, Jiří Deyl (ČR)
Návrh jasně prokazuje výbornou znalost prostředí a navrhuje sérii drobných, takřka neviditelných intervencí, které by však mohly mít výrazný dopad. Jedná se o městskou akupunkturu v nejlepším slova smyslu. Vychází z předpokladu, že prostor řeky a jejího nejbližšího okolí je krásný a dostatečně bohatý, tak že by stačilo posílit jeho charakter pouze pomocí minimálních zásahů. Porota oceňuje citlivost a poetiku těchto zásahů.
Čestné uznání – Zamrzlá řeka, Eduard Seibert (ČR)
Díky vltavské kaskádě je řeka v létě relativně studená a v zimě naopak teplá, tak že nezamrzá. Návrh předkládá myšlenku úpravy vltavské kaskády tak, aby řeka v zimě zamrzala na delší časové období. Chápe ji jako rozsáhlý veřejný prostor, jehož využití je nižší, než by mohlo být. Zamrzání Vltavy se stává prostředkem ke většímu využití jejího potenciálu.
Čestné uznání – Praha 0, Ivan Boroš, Juraj Calaj, Lenka Míková, Vítězslav Danda (ČR)
Autoři navrhují udělat z Vltavy samostatnou městskou část s názvem Praha 0. Reflektují tím skutečnost, že Praha vznikla na Vltavě a ta je tedy důvodem a prvopočátkem dalšího rozvoje. Správně poukazují na složitost a nevyjasněnost povolování různých aktivit na řece. Porota ocenila, že autoři jasně poukaz na to, že fyzickým změnám musí předcházet změny správní.
zpráva ČTK, doplněno z www.stavbaweb.cz
Nejnovější komentáře