V Nymburku začali opravovat památkově chráněnou opěrnou zeď vodního příkopu Velké Valy a poničenou část Poděbradské ulice. Cena oprav byla odhadnuta na dvacet miliónů korun, financovat je bude krajská správa a údržba silnic z prostředků určených na pokrytí škod po povodních, informoval ČTK starosta Nymburka Miloš Petera (ČSSD). Práce by měly být dokončeny v říjnu příštího roku.
Technický stav zdiva a vozovky se zhoršil po letošních povodních. Oprava by se měla týkat úseku od křižovatky s Palackého třídou k náplavce u Proagra v úseku přibližně 162 metrů. „Stávající obkladové zdivo bude šetrně rozebráno, a to včetně kamenů, které postupem času napadaly do vody. Nepoužitelné a vodou nasáklé kopáky, tedy hrubě opracované kameny, z nichž jsou zdi vystavěny, budou odstraněny,“ uvedl Petera. Nové kameny budou podle něj z božanovského pískovce, který byl pro své unikátní vlastnosti použit například na dostavbu chrámu svatého Víta, opravu Karlova mostu, Národního divadla nebo chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře.
Stavba bude rozdělena na tři etapy, první začala dnes a potrvá do 20. prosince. V této etapě se opraví zeď mezi křižovatkami ulic Poděbradská a Masarykova a Poděbradská a Kramolínova. Další opravy mají navazovat. Rekonstrukce celé zdi by měla být hotova do konce října 2014.
Velké Valy jsou součástí středověkého opevnění města. Zachovaly se oba původní příkopy, které jsou v českém prostředí unikátní historickou památkou. Širší příkop, tedy Velké Valy, byl vnější ochranou, za ním se táhla nižší opuková bílá hradba. Následoval příkop Malé Valy a vnitřní červená cihlová hradební zeď. Vnitřní vodní příkop byl původní součástí opevnění z přelomu 13. a 14. století, druhý příkop i kamenná zeď pravděpodobně vznikly ve druhé polovině 15. nebo na počátku 16. století. Příkopy jsou vedeny od soutoku Labe s Mrlinou na východě a na jihozápadě opět vráceny do Labe. Velké Valy spolu s pravým břehem Labe vymezují hranici historického jádra, které bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře