Řeka Morava bude v říjnu v úseku od jezu ve Spytihněvi až do Otrokovic na Zlínsku téměř bez vody. Vodohospodáři vypustí jezovou zdrž ve Spytihněvi, aby mohli zkontrolovat stav jezového tělesa a zjistit jeho případná větší narušení.
Správce toku počítá s obvyklou provozní hladinou opět od 1. listopadu. ČTK o tom informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
„Vypouštění jezové zdrže bude pozvolné s ohledem na případná nouzová opatření odběratelů," uvedl ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek. Podle něj zjistili odborníci po opravě vodní elektrárny mechanická poškození v pravobřežním pilíři a vývaru pravého pole. Žádná z deformací neohrožuje stabilitu či provozuschopnost jezu či vodní elektrárny, je ale nutné zjistit, zda ve spodní stavbě jezu nejsou větší narušení.
„Po provedené rekonstrukci dochází k nerovnoměrným svislým posunům budovy, což by mohlo mít negativní vliv na provoz elektrárenské technologie. Potápěčský průzkum loni objevil i menší kaverny u středového a levobřežního pole," uvedla Tomíčková. Podle Cenka se tu bude pracovat asi 30 dnů, z toho na vypouštění a napouštění se počítá po pěti dnech.
Voda bude vypuštěna pomocí turbín vodní elektrárny, následně se použije vyhrázování jezových tabulí. V případě nutnosti zásobování odběratelských firem (Barum Continental, Toma a Teplárna Otrokovice) počítá podle Tomíčkové správce toku s opatřením na pevném prahu u železničního mostu přes Moravu v Napajedlech. Opatření se dotkne i chovných zařízení odebírajících vodu z horního a středního úseku Baťova kanálu mezi Spytihněví a Starým Městem.
Vypuštění jezové zdrže vyloučí plavbu po výše uvedeném úseku Baťova kanálu a ve zdrži Spytihněv. Snižování hladiny začne až po přesunu lodí z přístavu Spytihněv a Baťova kanálu pod plavební komoru ve Starém Městě. Po vypuštění zdrže se počítá i s odstraněním sedimentů z horní rejdy plavební komory Spytihněv a z nátoku do vodní elektrárny.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře