K původní 110 let staré podobě včetně lipových alejí se vrátilo Mikulášské náměstí v Plzni, které je označováno jako studentské, protože ho obklopují dvě gymnázia. Jde o jedno z prvních parkových náměstí zakládaných poblíž centra.
Rekonstrukce, odpovídající modernímu životu, vyšla z původní pravidelné dispozice plochy a dala vyniknout významným budovám. Přišla na 36 miliónů korun a byla rozložena do tří let, protože město nemohlo jednorázově tuto sumu uvolnit, řekl ČTK primátorův náměstek Miloslav Šimák (ČSSD).
„Je to více než hektarové studentské náměstí, což je důvodem, proč je uprostřed ten velký trávník, nově založený a umělé zavlažovaný ze studny objevené v rohu parku. Náměstí je založené jako pobytové, aby studenti mohli o přestávkách vyběhnout a relaxovat," uvedla vedoucí oddělení urbanistické zeleně správy veřejného statku Hana Hrdličková. Poslední úpravy tam byly provedeny před 50 lety.
Trávník je ohraničen plůtkem, aby na něj nemohli psi. Ve všech čtyřech rozích jsou vstupní branky s kovovým loubím pro popínavé rostliny. Nová je kašna s vodní fontánou před secesním pomníkem J. K. Tyla z roku 1926. „(Pomník) Získal konečně důstojné místo. Dosavadní umístění v Lochotínském parku přispívalo pouze k jeho degradaci,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče Petr Marovič.
Základní kostru prostoru tvoří dvojité lipové aleje. Nově byla založena alej podél fasád domů a po stranách pískových cest. Plocha je plůtky rozdělena na průchozí a relaxační. Obnovily se zpevněné povrchy, dlažba a pískové cesty, nové je veřejné osvětlení, lavičky a koše. Busta Jiřího Trnky z roku 1995 se přesunula o několik metrů do jednoho z loubí, pod dalším u gymnázia je nové pítko.
Zeleň zaujímá plochu 6500 metrů čtverečních, stromů je tam 160. Na místě zůstala zhruba polovina původních vzrostlých stromů, stovka je nových. „Opravený prostor přímo zve studenty a budou ho určitě využívat k relaxaci a možná i ke studiu,“ řekl ředitel církevního gymnázia Daniel Petříček.
Park na Mikulášském náměstí byl založen jako reprezentativní oblast v roce 1902. Dříve tam byly městská ohrada a hřiště.
Zásadní rekonstrukcí už prošly všechny parky uvnitř města Plzně, tedy celý sadový okruh. Obnovené je Husovo náměstí. Letos začíná oprava první části Lochotínského parku, který si vyžádá za několik let více než 30 miliónů korun. Největší čtyřicetihektarový Borský park má za sebou „jen" několik etap, na obnovu čeká Jiráskovo náměstí a dřeviny na Masarykově náměstí. Dílčí úpravy byly provedeny na náměstí Míru.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře