Projekty

Urbanisté představili návrhy rozvoje pardubického Mlýnského ostrova

Tři týmy urbanistů představily své koncepty rozvoje Mlýnského ostrova v Pardubicích. Navrhují mimo jiné novou ulici, která propojí nábřeží Chrudimky s ulicí Na Ležánkách, nebo veřejné prostranství před historickou budovou automatických mlýnů. ČTK o tom informovala Iveta Koubková z tiskového úseku magistrátu.

Město chce zhotovit regulační plán v místě, kde se nachází národní kulturní památka, mlýny projektované architektem Josefem Gočárem. Tři urbanistické týmy soutěží o zakázku. V prosinci se sejdou naposledy, poté radniční komise vybere vítězný tým.

„Chceme do diskuse o budoucí podobě Mlýnského ostrova vtáhnout vlastníky, hlavní aktéry území a další Pardubáky, kteří mají o budoucnost našeho města zájem. Proto jsou představení návrhů i následná diskuse přístupné také veřejnosti,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Koncept ateliéru D3A nabízí jednosměrný provoz v ulici Na Ležánkách a jednosměrný průjezd po nábřeží Chrudimky. „Chtěli bychom zachovat maximum stávajících staveb. Zůstat by tak měly i památkově nechráněné hospodářské budovy v areálu Automatických mlýnů nebo silo v areálu pekáren,“ uvedl architekt Jaroslav Zíma.

Kompaktní nízkopodlažní zástavbu pro širokou škálu typů bydlení různorodých cílových skupin, například pro rodiny s dětmi, studenty či seniory navrhuje kancelář UNIT architekti.

„Bohatost různých typologií přispívá k sociální bohatosti, což je jeden ze základních předpokladů živé, příjemné a udržitelné lokality,“ řekl Filip Tittl.

Kancelář re: architekti ve svém návrhu pro změnu přetváří pravý břeh Chrudimky na městské kamenné nábřeží bez aut, které umožňuje společenské aktivity podél západní fasády Automatických mlýnů.

„Chtěli bychom přetvořit i takzvaný Spojilský odpad při hranici s parkem Na Špici tak, aby bariéru současných prudkých svahů nahradilo pozvolně modelované propojení,“ řekl Michal Kuzemenský.

zpráva ČTK