Aktuality, Zajímavá stavba

Nová sportovní hala v Řevnicích

Stavbu člení horizontální římsy a pásové okno pod střechou

Stavba, která navazuje na nejlepší tradice české architektury

Nová sportovní hala v Řevnicích se loni právem zařadila mezi finalisty České ceny za architekturu. Stojí na poměrně složitém místě mezi základní školou a hotelem a vzhledem ke své funkci je poměrně objemná, přesto sem přinesla svěží vítr. Bílá stavba působí elegantně, autoři ji členili především horizontálně, ve svažitém terénu působí naprosto přirozeně. Její fasádu odlehčují zaoblené rohy a výrazná konzola nad vstupním podlažím, dále také pásové okno se svislými lamelami.

Levitující dřevěný podhled ve velkém sálu doplňuje laťování na stěnách a akustický obklad

Hmotové řešení autoři založili na kontrastu lapidárního uzavřeného objemu vlastní haly a odlehčených galerií přízemí a spodního podlaží: „Důsledně jsme se snažili o rozdrobení měřítka velké stavby, její okolí totiž tvoří převážně vilová čtvrť – z každé strany jsme proto před vysokou stěnu hlavního prostoru předsadili menší objekty typu verand. Vstupní prostory jsme umístili tak, abychom nerušili výhledy ze spodních tříd blízké školy; spojuje je široké sedací schodiště, odkud je vidět na hřebeny Brd. Interiéry jsme navrhli spartánsky s přiznanou technologií,“ uvádí Peter Sticzay-Gromski a dodává: „Samotná stavba prošla několika zemětřeseními – nejdříve covid, následovaly válka na Ukrajině a energetická krize, a protože i v našem případě byli hlavní pracovní silou Ukrajinci, všechno se přepsalo do samotné realizace. Okna jsou proto o něco levnější z Polska, několik větších formátů muselo být přeformátováno, tedy rozpříčkováno. Ale díky tomu, že jsme po celou dobu měli na stavbě architektonický dozor, podařilo se nám tyto nedostatky kompenzovat. Tepelné ztráty při nižší teplotě ve sportovní hale nám pro splnění energetického štítku umožnily využít dvojskla. Snažili jsme se také o to, aby hala byla přes den dobře prosvětlena, ale tak, že na hrací ploše nedojde k oslnění. Horní osvětlení kolem celého obvodu je proto ,zasunuté‘ za podvěšený podhled, který brání přímému kontaktu uživatelů s okny. Vznikl tak efekt světelné aury u stropu, který v prostoru levituje.“

Půdorys 1. PP
Půdorys 1. NP

Půdorys novostavby je obdélníkový o rozměrech 50,9 × 36,5 m s delší osou orientovanou ve směru sever–jih. Má jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží, výška atiky je 10,4 m nad úrovní ulice; odpovídá tak budovám na sousedních pozemcích. Hlavní hmota má tvar hranolu se zaoblenými rohy a klidný, statický charakter. Fasáda do ulice je do výšky 4 m plná, nad touto úrovní ji odlehčuje pásové okno, které celý objem lemuje, a ve výšce 10 m ji završuje pocitově levitující subtilní římsa.

Řez
Řez
Situace

Materiály a konstrukce

Nosná konstrukce je převážně železobetonová, kombinuje monolitické prvky s prefabrikovanými, na vnějším obvodu podnože jsou ocelové sloupy. Konstrukčním a materiálovým provedením se odlišuje pouze zastřešení hlavního sportovního sálu, které je ocelové včetně nejvyšší části nosných sloupů v úrovni pásového okna.

Detail hlavní atiky a prosklení

Suterén se budoval jako bílá vana, základová deska a stěny zajišťují izolaci proti zemní vlhkosti. Stropy nad suterénem jsou kombinované; tvoří je monolitická železobetonová obousměrně pnutá deska a předpjaté panely. Ve vyšších podlažích byly stropní konstrukce řešeny monolitickými deskami, lokálně vyztuženými pomocí žeber.

Všechna okna jsou hliníková s matnou krupičkovou povrchovou úpravou
Interiéry autoři navrhli spartánsky s přiznanou technologií

Nosným prvkem ploché střechy jsou příhradové vazníky, které se ukládaly na monolitické sloupy. Jejich stabilitu zajišťují podélná ztužidla. Zavětrování se realizovalo pomocí křížů a trapézových plechů osazených na horní pas vazníku a kotvených v každé vlně. Samotný vazník byl navržen z uzavřených čtvercových/obdélníkových trubek z válcované oceli. Tvoří ho spodní pas, horní pas se sloupkem, svislice a diagonály.

Nad hlavním vstupem a jeho předprostorem se deska nad 1. NP uplatňuje jako vykonzolovaná pergola

Bílé fasády doplňují lamely

Nad plnou fasádou probíhá pásové okno, členěné hliníkovými lamelami. Vzhledově dominantním prvkem podnože haly jsou přesně řezaná čela stropních desek – nad hlavním vstupem se deska nad 1. NP uplatnila jako vykonzolovaná pergola.

Sportovní hala Řevnice
Interiéru sportovní haly dominuje dřevěný podhled a pásové okno pro bazilikální osvětlení

Obvodový plášť komunikačních prostor a zázemí po obvodu velkého sportovního sálu je z větší části prosklený a pohledově neutrální, plná část průčelí byla opatřena hladkou bílou omítkou. Čela a další viditelné plochy železobetonových stropních desek byly v místech bez tepelné izolace ponechány jako pohledové. Tepelně izolované části jsou opatřeny stěrkou. Hliníková okna s trojskly jsou z části automaticky otvíravá, napojená na inteligentní řízení objektu, některá z nich se otevírají ručně.
Obvodové pláště byly navrženy s kontaktním zateplovacím systémem, na stěnách v kontaktu se zeminou je perimetrická deska tloušťky 120 mm, místně 180 mm, na ostatních stěnách EPS tloušťky 180 mm, u atiky 40, 120 a 220 mm (východní fasáda). Stěny na únikových cestách byly zatepleny minerální vlnou tloušťky 180 mm.

Interiér sportovní haly

Koncepce vzduchotechniky a vytápění

Vzduchotechnické jednotky jsou umístěny na střeše u galerie, v 1. NP a 1. PP. Tepelně upravený vzduch přiváděný do prostor s trvalým pobytem osob je filtrován. Zdrojem ohřevu pro vzduchotechnické jednotky stejně jako pro podstropní cirkulační jednotky je voda přivedená samostatnými větvemi z vlastní kotelny. Všechny VZT jednotky mají vlastní regulaci pro vzdálenou správu objektu, kotelna a samostatné odsávací ventilátory se ovládají ze systému objektu.

Sportovní hala Řevnice

Větrání je zajištěno vzduchotechnikou s rekuperační jednotkou, výměníkem, vodním ohřevem vzduchu a ventilátory. Osazena byla na venkovním ochozu. Přiznané potrubí pro přívod vzduchu je vedeno u stěny horního ochozu a v konstrukci střešního pláště. Nad tribunou jsou vyústky, u podhledů velkoobjemové vyústi. Odvod vzduchu je u stropu v krycím oplechování rozvodů ve středu tribuny. V létě se budova větrá přirozeným způsobem: v nočních hodinách se automaticky otevřou okna a dveře na úrovni 1. NP a okna pod střechou, takže vzduch proudí směrem nahoru a interiéry se ochladí.

Sportovní hala Řevnice

Systém vytápění je teplovodní; oběh vody zajišťují čerpadla v kotelně. Systém byl rozdělen na jednotlivé větve. Pro halu a tribunu slouží dvě větve sálavých panelů, umístěné v podhledu. Regulace výkonu vytápění zajišťuje systém MaR. Větev pro desková otopná tělesa rozvádí teplou vodu v chodbách a zázemí objektu. Potrubí bylo instalováno pod stropem nebo podlahou, výkon otopných těles se reguluje termostatickými hlavicemi. U prosklených ploch jsou konvektory. Větev pro podlahové vytápění byla instalována v 1. PP, rozvod topné vody zajišťuje oběhové čerpadlo. Větev pro VZT zásobuje ohřívače jednotek a cirkulační jednotky. Další větev pro VZT slouží pro zásobník teplé vody. Pro přípravu teplé vody TV byl instalován nepřímo topený zásobník o objemu 800 l.

Základní údaje
Místo
: Školní ulice, Řevnice
Autoři: Peter Sticzay-Gromski, Jan Horký, spolupráce Sebastian Sticzay
Stavebně konstrukční řešení: STATIKA 3 STRUCTURE s. r. o. – Patrik Štancl
Vzduchotechnika a vytápění: Area TZB a. s. – Petr Myška
Stavba byla dokončena v roce 2023.

Skica

Měřítko velké stavby autoři jejímu okolí přizpůsobili tak, že k hlavnímu prostoru předsadili menší objekty typu verand. Žaluzie autoři nejdříve navrhli z dřevoplastu, pak z hliníku, nakonec ze smaltovaného plechu. O jejich kotvení, hustotu a cenu vedli bitvu s investorem i se stavební firmou. To, že neustoupili a stále hledali nové možnosti v novém materiálu, přineslo hale bonus krajkoviny, která se stala leitmotivem celé haly.
Inspiraci pro tento detail autoři nejprve hledali v Česku, ty zahraniční se nedaly z důvodu ceny aplikovat. Potřebovali materiál, který odolá sání věterných poryvů na místě pod brdským hřebenem. Zároveň chtěli perforovaný materiál, který vytvoří difuzní světlo tak, aby na palubovce hrací plochy nevznikaly dezorientující zebry. Na místě proto vyzkoušeli spoustu plechů s různým tvarem a velikosti perforací: „Ani tak se nám nakonec úplně nepodařilo odstranit matoucí stíny na herní ploše. Na každé architektuře je fascinující, že příběh stavby může vyústit i v kritických podmínkách v nalezení řešení, které vytvoří nový komunikační jazyk mezi vnějškem a vnitřkem – je vždy na architektovi, jak se rozhodne a co tomu obětuje,“ říká Peter Sticzay-Gromski.

-vis-
Foto: Alex Shoots Buildings

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*