Společnosti TBG Metrostav a Metrostav se dlouhodobě zaměřují na podporu studentů v jejich odborném růstu, a to nejen v oblasti teorie, ale především prostřednictvím praktických projektů. Betonárna TBG Metrostav nedávno poskytla prostor, vybavení a materiály pro realizaci experimentu, který byl součástí diplomové práce studenta Fakulty stavební ČVUT, zaměřené na vodní hospodářství. Cílem tohoto projektu bylo ověřit možnosti využití vytěžené horniny přímo na staveništích vodních děl.
Student, který kromě studia sbírá zkušenosti při práci v Metrostavu, již dříve realizoval obdobné pokusy v menším měřítku na půdě Experimentálního centra Fakulty stavební. Na základě své praxe při práci na vodních stavbách přišel s nápadem, jak efektivně využít kamenivo z těžební činnosti. Myšlenka spočívala v tom, že hrubé kamenivo o větší frakci by mohlo být přímo na místě těžby vloženo do bednění a následně by bylo prolito cementovou maltou. Tento postup by mohl přispět ke snížení nákladů na přepravu stavebních materiálů a současně podpořit efektivní využití dostupných zdrojů přímo na stavbě.
V rámci experimentu na betonárně TBG Metrostav byly vytvořeny dva vzorky o objemu 1 m³. Referenční vzorek byl připraven z běžného betonu s klasickou frakcí kameniva, která se standardně používá na betonárnách (11/22 mm). Druhý vzorek byl připraven odlišně – do bednění byla uložena hrubá frakce kameniva (32/64 mm) a ta byla následně prolita cementovou maltou (bez hrubého kameniva). Cílem bylo zjistit, zda je malta schopná dokonale vyplnit mezery mezi hrubým kamenivem v bednění, a také posoudit vliv tohoto postupu na vývin hydratačního tepla.
Výsledky experimentu potvrdily efektivitu této metody. Prolitý vzorek vykazoval kompaktní strukturu bez viditelných dutin, a navíc bylo zjištěno, že přítomnost hrubého kameniva přispěla k nižšímu vývinu hydratačního tepla, což je podstatné pro velké betonové konstrukce, kde vysoké teploty mohou způsobit vznik trhlin.
Díky podpoře společností Metrostav a TBG Metrostav měl student možnost rozšířit svůj experiment do většího měřítka a získat cenné zkušenosti, které zúročí ve své profesní kariéře. Tento projekt je ukázkovým příkladem, jak může spolupráce mezi akademickou sférou a průmyslem podpořit inovace a přispět k udržitelnějšímu využívání přírodních zdrojů ve stavebnictví.
Nejnovější komentáře