Nejnavštěvovanější památka Karlovarského kraje, středověký hrad Loket, prochází od letošního roku zásadní a náročnou rekonstrukcí. Krytinu ze smrkových řezaných šindelů vystřídá střecha z keramických tašek Bramac Opál v režné barvě.
Nová střecha s červenými taškami bude výraznou změnou celkového vzhledu hradu. Tmavé šindele umocňovaly středověkou atmosféru a pověst tajemné, nedobytné pevnosti. Loket byl za dávných dob přezdíván „klíčem ku Království českému“, neboť patřil k nejpevnějším místům Evropy. Říkalo se, kdo dobude Loket, dobude celé Česko.
Hlavním důvodem výměny střešní krytiny byl její velmi špatný stav a na mnoha místech hradu několik posledních let opakovaně zatékalo. Ve prospěch zásadní výměny střešní krytiny ale hovořila také zjištění Národního památkového ústavu. Ta ukázala, že pálené tašky na hradě kdysi bývaly. Změnu uvítal i investor, město Loket. Pálené tašky totiž mají na rozdíl od dřevných šindelů velmi dlouhou životnost, menší nároky na údržbu a vysokou požární odolnost. Město tak v příštích desetiletích nebude muset znovu řešit, kudy do hradu zatéká a opakovaně provádět nákladné opravy.
Životnost bobrovek se pohybuje až do sta let, záleží na kvalitě keramického střepu. Proto památkáři ve spolupráci se zástupci investora nepodcenili výběr konkrétního dodavatele keramických tašek a porovnávali si několik vzorků. Vítězem tohoto výběru se stal model Opál z portfolia značky Bramac. Tato keramická taška se vyrábí v sousedním Německu, kde se těží jedny z nejlepších jílovitých hlín v Evropě. Díky kvalitnímu materiálu, německé technologii výroby a preciznímu procesu vypalování jsou tašky Opál velmi odolné, s nízkou nasákavostí a vysokou pevností. Dá se to poznat snadno: mají rovnoměrně probarvený keramický střep bez začernalých stop a při poklepu hezky „zvoní“.
Oprava střechy na Lokti by měla trvat zhruba dva roky, provoz hradu ale omezen není. Každoročně hrad navštíví na 100 tisíc lidí, a tak bylo prvořadým úkolem zajistit bezpečnost návštěvníků pod lešením. Prací na turisticky exponovaném místě se zhostila realizační firma BOLID M s.r.o., která má s opravami památkově chráněných objektů bohaté zkušenosti. Podle stavbyvedoucího Petra Stránského jde ale v jistém smyslu o výjimečnou realizaci: „Střecha hradu je tvarově velmi členitá, zejména věž, tvarem se jedná o průnik křížové střechy s kuželovou. Proto se musí střešní tašky na místě hodně formátovat, přiřezávala se takřka každá druhá taška. S Opálem se naštěstí dobře pracuje a při úpravách nepraská.“ Řemeslníci se museli již v první fázi popasovat s celou řadou složitých stavebních detailů, jako skryté úžlabí vedené do oblouku. „Na střeše pracují jen opravdoví profesionálové v oboru, kteří ovládají tradiční pokrývačské a klempířské techniky. Bez nich by to nebylo vůbec možné,“ uzavírá Petr Stránský.
V letošním roce by měly být dokončeny práce na hradní věži a křídle při věži, v příštím roce přijdou na řadu ostatní střechy hradu. Na nové pohlednice z hradu Loket se pak můžeme těšit v průběhu roku 2026. Až tašky Opál v režném provedení získají za pár let nezaměnitelnou patinu, nebude na první pohled vůbec patrné, že na hradě nikdy předtím keramické tašky nebyly. Konečný výsledek bude působit tak autenticky, že se stane přirozenou součástí hradu.
Komerční sdělení Bramac
Nejnovější komentáře