Krajské město Zlín je charakteristické svojí baťovskou architekturou, která se prolíná nejen typickými rodinnými domy, ale také stavbami, jako jsou úřady, školy, nemocnice apod. Jednou ze staveb ctících jednotný architektonický ráz města je také Krajská nemocnice Tomáše Bati. Nemocnice prochází postupnou modernizací a postupně jsou rekonstruovány jednotlivé pavilony.
Rekonstrukce se tak nevyhnula ani pavilonu č. 23. Akce se ujala stavební firma Pozemní stavitelství Zlín, a. s., a využila při tom výrobky a systémy společnosti LB Cemix. Podmínkou rekonstrukce bylo zachování typického vzhledu fasády za použití obkladových prvků z cihelných pásků v kombinaci se zateplením objektu. Kromě toho bylo nutné zrekonstruovat balkóny nacházející se v několika patrech po obvodu celé budovy. Rekonstrukce byla zahájena v říjnu roku 2014 a fasáda objektu byla dokončena v květnu roku 2015.
Pro zateplení fasády byl použit certifikovaný ETICS Cemix THERM K s izolantem z minerální vlny převážně s kolmou orientací vláken s obkladem cihelnými pásky typu ALTEK. Před zateplením objektu byly provedla společnost LB Cemix odtrhové zkoušky za účelem zjištění přídržnosti podkladu. Pro lepení izolantu a provedení výztužné vrstvy byla použita hmota Lepicí a stěrkovací hmota COMFORT (135). Zajímavostí je, že pro kotvení izolantu bylo použito téměř 50 000 talířových šroubovacích hmoždinek s ocelovým trnem. Pro lepení obkladu bylo nutné použít Lepidlo FLEX EXTRA (045) typu C2TES1. Jde o deformovatelné (S1) lepidlo se sníženým skluzem (T) určené pro náročné aplikace, kterou lepení pásků na zateplovací systém bezesporu je. Spárování pásků bylo prováděno speciální Spárovací maltou pro lícové zdivo (121), která byla modifikována tak, aby bezpečně vyplnila spáry mezi velmi nasákavými cihelnými pásky. Celková plocha zateplené fasády činila cca 5000 m² převážně s tloušťkou izolantu 160 mm. Kromě cihelných pásků bylo na část plochy fasády použito téměř 8 tun klasické strukturální Silikonové zatírané omítky v zrnitosti 2 mm. Pro barevné provedení omítky byly vybrány šedé a cihlové odstíny z barevného vzorníku Cemix tak, aby korespondovaly s barvou cihelných pásků a s dalšími barevnými plochami. Pro povrchovou úpravu soklu byla zvolena mechanicky vysoce odolná a vodoodpudivá Mozaiková omítka opět v odstínu sladěném s fasádou.
Samostatnou kapitolou rekonstrukce byla oprava balkónů. Ty byly tvořeny profilovanými betonovými panely. Balkón v přízemí byl z vnější strany obložen opět cihelnými pásky, ale balkóny ve vyšších podlažích byly opatřeny stříkanými omítkami. Odstranění těchto původních vrstev bylo časově velmi náročné a pracné, a proto bylo rozhodnuto o několika způsobech jejich opravy. Z balkónu v přízemí byly odstraněny staré obklady a v této souvislosti bylo nutné následně reprofilovat podkladní panel. Za tímto účelem byla pasivována částečně odhalená ocelová výztuž výrobkem Cemix Antikorozní ochrana (141) a následně byl reprofilován povrch panelů Reprofilační maltou (151). Takto vyrovnaný povrch panelu byl následně opatřen Lepicí a stěrkovací hmotou COMFORT (135) s vloženou síťovinou a obkladovým páskem lepeným na Lepidlo FLEX EXTRA (045) a vyspárovaný Spárovací maltou pro lícové zdivo (121). Rovné plochy balkónů s původními omítkami byly přetřeny Silikonovým a Elastickým fasádním nátěrem sladěným s barvami dalších částí fasády. Plochy balkónů se žebrováním byly opatřeny speciální válečkovanou omítkou Cemroll akrylát.
Zateplením objektu byl učiněn významný krok k modernizaci nemocnice a zvýšen komfort pro všechny pacienty i zaměstnance. Použitím obkladů na fasádě v kombinaci s vhodně zvolenými odstíny omítek a fasádních nátěrů byl zachován architektonický ráz objektu, a ten tak koresponduje s okolní zástavbou. Rekonstrukce pavilonu č. 23 je příkladem vhodné kombinace a sladění moderních technologií a materiálů při zachování odkazu našich předků.
Martin Bureš,
Cemix
Nejnovější komentáře