Nabitý zdarma přístupný program nejen pro milovníky architektury ve více než 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku nabídne od pátku 27. září do čtvrtka 3. října již 14. ročník festivalu Den architektury. Letos se koná ve znamení Franze Kafky, Karla Hubáčka, Josefa Fanty, Františka Maxmiliána Kaňky i současné architektury. Během exkurzí do běžně nepřístupných budov a procházek za architekturou s výkladem odborníků na dané téma mohou zájemci objevovat skrytá a zapomenutá místa i stavby, bizarnosti ve veřejném prostoru, městskou divočinu i známé stavby z nových úhlů pohledu. Program nabízí také sérii přednášek, cyklovyjížděk i divadelní představení, koncerty nebo workshopy pro děti.
Pořadatelem obou festivalů je spolek Kruh. S ohledem na omezené kapacity je na vybrané akce potřeba předchozí registrace. Registrace budou otevřeny 15. září v 18.00. Akce Dne architektury jsou realizovány ve spolupráci s místními spolky a architekty. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Doprovodný program je v některých případech zpoplatněn. Současně s Dnem architektury se každoročně koná i festival Film a architektura.
Franz Kafka – Proces proměny
Hlavní motto letošního ročníku festivalu Den architektury „Proces proměny“ odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky (1883–1924). Kafkovská témata se prolínají programem v nejrůznějších možných podobách a festival připomene nejen stavby spojené s tímto autorem, ale pozve i na místa s kafkovskou atmosférou nebo související s literaturou. „Téma Franze Kafky jsme v našem programu uchopili poměrně ze široka. Letošní podtitul ‚Proces proměny‘ v kontextu architektury, vývoje města a veřejného prostoru nabývá nejrůznějších významů a pevně věřím, že našim návštěvníkům nabídne celou řadu objevů,“ říká Marcela Steinbachová, ředitelka Dne architektury a zakladatelka spolku Kruh. Program nabídne například procházku po stopách Franze Kafky nejen v Praze, ale i v Mariánských Lázních, návštěvu Špindlerova Mlýna, kde Kafka začal psát knihu Zámek, nebo procházku po stopách Mileny Jesenské v Praze. Další z akcí pozvou na místa s kafkovskou atmosférou. Mimo jiné bude možné zavítat do unikátní strojové kartotéky z roku 1936 ve funkcionalistické budově České správy sociálního zabezpečení v Praze, byrokratického komplexu ředitelství Pozemních staveb v Pardubicích či po expresionistické architektuře v Opavě. Další festivalové výpravy povedou po bývalých dělnických koloniích, zaniklých tratích i hřbitovech nebo za vůněmi a pachy kulturní krajiny. Vliv surrealismu na architekturu a design 20. století představí na přednášce v Praze a Čelákovicích historik architektury Adam Štěch.
V nabídce nechybí ani nejrůznější akce spojené s literaturou, uskuteční se například prohlídky po veřejně nepřístupných prostorách pražského Klementina a dalších knihoven, například Jihočeské vědecké knihovny. Na řadě míst přijali role průvodců známí literáti, například ve Znojmě i po Praze povede procházku spisovatel Petr Šesták, po pražském Smíchovském nádraží básník a prozaik Petr Borkovec nebo po Brně spisovatel, publicista a sociolog Stanislav Biler. Program se zaměřuje i na německé a židovské architekty a Kafkovy současníky, kteří ovlivnili dnešní podobu českých měst, stejně jako Kafka ovlivnil českou literaturu a kulturu, a to nejen v Praze, ale i v dalších městech v ČR.
Karel Hubáček & SIAL
Festivalový program pravidelně připomíná výročí výrazných osobností na poli architektury i zásadních staveb. Připomene tak dílo jednoho z nejuznávanějších československých architektů Karla Hubáčka (1924–2011), jehož 100. výročí narození si letos připomínáme. Vedle ikonického televizního vysílače a hotelu na Ještědu má festival v hledáčku i jeho další realizace, například kino Máj v Doksech, Malé divadlo a rodinný montovaný dům v Liberci nebo dům kultury v Teplicích. Pozornost bude věnována také jeho spolupracovníkům ve Sdružení inženýrů a architektů v Liberci (SIAL) a festivalové kroky tak povedou například do České Lípy do obchodního domu Uran od Emila Přikryla, kulturního domu Crystal od Jiřího Suchomela či tranzitní telefonní ústředny v Hradci Králové (architekti Jiří Eisenreich, Jindřich Malátek a Václav Aulický). V Brně a v Liberci pak bude například promítnut film z produkce Paměti národa Maják Karel Hubáček.
Josef Fanta a František Maxmilián Kaňka
Den architektury ukáže Josefa Fantu (1856–1954), od jehož úmrtí letos uplynulo 70 let, nejen jako autora historické budovy pražského hlavního nádraží. V programu najdeme například prohlídku Ondřejovské hvězdárny nebo komentovanou procházku po jeho vilách v Poděbradech. Den architektury připomene v letošním roce i dílo významného pozdně barokního stavitele a architekta Františka Maxmiliána Kaňky (1674–1766), který se narodil před 350 lety. Na festivalové mapě nechybí zámky Loučeň, Karlova Koruna, Krásný Dvůr nebo Loučeň, či kostely sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře, Narození Panny Marie
v Roudnici nad Labem, sv. Havla v Liběchově nebo Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru.
Současná architektura
Den architektury věnuje pozornost i nejnovějším realizacím, z nichž se řada může pyšnit nominací na Českou cenu za architekturu. Pozve například do nového sídla Českého rozhlasu v Olomouci, na prohlídku Štvanické lávky a Základny technických služeb v Praze, Automatických mlýnů v Pardubicích, nového pavilonu v Borském parku nebo moderního sochařského ateliéru v Řevnicích. Dále se veřejnosti otevře moderní Klinika Dr. Pírka v Mladé Boleslavi nebo výrobní hala Koma Modular ve Vizovicích u Zlína, Letní scéna ve Voděrádkách nebo nová budova Fakulty umění Ostravské univerzity. Program se zaměří i na budoucnost vybraných míst či staveb nebo jejich rekonstrukce.
Industriální architektura a technické stavby
Na programu nechybí ani oblíbené výpravy za industriální architekturou. Na Kladně festival pozve například na prohlídky vodárenské věže, do měnírny elektrického proudu v Opavě, továrny na cukrovinky v Přerově či strakonické teplárny. V Praze se mohou zájemci vydat na procházku po výdechových komínech metra nebo staré čistírně odpadních vod v Bubenči.
Paralelně se Dnem architektury proběhne opět jeho sesterský festival Film a architektura, který se od 26. září do 1. října uskuteční v Praze, Brně a dvou desítkách dalších měst. Letošní 13. ročník zamíří do kin s podtitulem „Divnosti a jinakosti“ a zaměří se jak na atypické stavby a neobvyklá zákoutí, tak i netradiční filmová zpracování nebo i absurdní spojení. V programu festival neopomene ani významné osobnosti architektury, jako jsou Mies van der Rohe, Bálkršna Dóší, Rem Koolhaas, Sigurd Lewerentz či Álvaro Siza Vieira. Více informací a prodej vstupenek na www.filmarchitektura.cz.
Tisková zpráva
Nejnovější komentáře